108 gemonteerdwelke tegen den muur gehangen wordt. Het centrale toestel is ingericht voor 160 aansluitingen met dubbele draden en werd vervaardigd in de fabrieken van L. M. Ericsson Co. te Stockholm. Het toestel bestaat uit twee geheel op zichzelf staande gedeelten, elk bestemd voor 80 aansluitingen, zoodat de bediening bij een druk verkeer door twee beambten kan geschieden. Door een hoogst eenvoudige inrichting is het evenwel mogelijk, deze twee deelen met een enkele handgreep tot één geheel te vereenigen, in welk geval de bediening ook door één beambte kan plaats vinden. In het Centraal-Station is tevens door het opstellen van eene spreekcel aan iedereenonverschillig of hij al dan niet een geabonneerde van het plaatselijke net is, gelegenheid verschaft om te telephoneeren. Het toestel, dat tot dit doeleinde in de cel is geplaatst, wijkt in constructie geheel af van de overige in gebruik genomen toestellen. Het bestaat n.l. uit een mahoniehouten tafel, waarop een vernikkelde standaard is geplaatstdie een microplioonsysteem Hunning, draagt; de overige toestel- deelen zijn op een zeer eigenaardige wijze, op de achter zijde der tafel onder een langwerpig glazen kastje opge steld. Men kan op een stoel voor de tafel plaats nemen, en vindt dan eene uitstekende gelegenheid om onder het telephoneeren de noodige aanteekeningen te maken. Deze soort toestellen, welke van Amerikaanschen oor sprong zijnworden in den laatsten tijd door de Ned. Bell-Telephoon-Maatschappij veel gebruikt voor publieke spreekcellen, waarin zij zeer goed schijnen te voldoen. 109 Uit het bovenstaande bljjkt, dat het den concessiona rissen van het telepboonnet te Zutphen gelukt iseene inrichting te doen maken, die het standpunt in aanmer king nemendedat de electrotechniek thans inneemt aan alle eischen beantwoordtwelke aan plaatselijke telephoonnetten mogen en kunnen gesteld worden." Verder kan nog worden medegedeeld, dat de dienst werd aangevangen met 109 aansluitingen, welk aantal op het einde van 1893 tot 125 klom. Het geheel aantal verbindingen, van 1 Juli31 Dec., was 30653. d. Spaarbank- Vereen icjing Op 31 Dec. 1893 waren 4061 Spaarbankboekjes in het bezit van inleggers Op dien datum was aan inleggers verschuldigd f 707835,54 tegen f 713056,66 op ultimo 1892. In het optreden der Rijkspostspaarbank, nu reeds gedurende ruim 10 jaren, meent het Bestuur der Spaar bank eene reden te moeten zoeken voor het verminderen van het belegd kapitaal. e. Nederlandsclie Bank. De firma D. Evekink alhier, is Correspondente van de Nederlandsclie Bank. f. Waa rborg-Maa tsch appijen. Alhier zijn gevestigd de Maatschappij tegen Brand schade „de Nederlanden" en eene Herverzekering-Maat schappij.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 56