82 HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Het jaar 1893 was over liet algemeen ongunstig voor tien landbouw. Door de langdurige droogte was de opbrengst der weilanden beneden liet middelmatige de opbrengst der bouwlanden middelmatig, waartoe vooral het natte na jaar veel heeft bijgedragen. De opbrengst van het gras was in den voorzomer slechtdocli de tweede snede leverde eene zeer goede opbrengst. De tuinvruchten waren door de langdurige droogte te veel in hun groei belemmerd om eene ruime opbrengst te geven. De navruchten waren goed. De aardappelziekte kwam dit jaar weinig voormen schat 15 °/0 der opbrengst. De vruchtenteelt, waaronder hier hoofdzakelijk aard- beiënframbozenbessenappels en peren te verstaan zijn, was, wat appels en peren betreft, zeer gunstig- van de andere soorten middelmatig. De veestapel is onveranderd geblevenalleen de handel in varkens was in het afgeloopen jaar vooruitgaande. De vetweiderij was evenals het vorig jaar ongunstig hetgeen moet worden toegeschreven aan den slechten toestand der weilanden en den weinigen handel. 83 De prijzen op de markten besteedwaren over het algemeen laag; in den handel was geen merkbare vooruitgang te bespeuren. Koop- en huurwaarde van landerijen. De koopwaarde van kleigrond bedroeg in deze gemeente 3200,en van zandgrond f 2100,per H.A De huur bedroeg f 180,f 250,voor bouwland (klei). 100,— 130,— (zand). 75,90,weiland (klei). 50,— 65,— (zand). Maatschappijen en genootschappen ter bevordering van den Landbouw. Er bestaat alhier eene Afdeeling van de Geldersch Overijsselsche Maatschappij van Landbouwbenevens eene Landbouwers-Yereeniging. Aan deze Yereeniging is verbonden „Zutphen's Landbouwers-Veefonds De on derlinge hulp", met 92 leden. Het aantal verwaarborgde koeien bedroeg 224ter waarde van pl. m f 19570, Bij toetreding tot het lidmaatschap wordt betaald 5 pCt. der geschatte waarde van elk stuk veeterwijl tevens 5 cent van elke f 100,der geschatte waarde per week wordt bijgedragen. Bij sterfgeval wordt de geheele geschatte waarde vergoed. Het vee wordt door het Bestuur gekeurd en 20 pCt. beneden de waarde aangenomen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 43