26 langrijke wijziging dienen te worden gebracht. Alvorens daartoe over te gaan, schijnt het geraden de beslissing omtrent de plannen voor verandering der haven en uit breiding van het Hoornwerk af te wachten. De kosten van onderhoud en bediening der verschil lende gebouwen en inrichtingen hebben bedragen f 2103,86, waarvan een bedrag van f 690,voor de bediening der bad- en zweminrichtingen. Gemeentegronden en Landerijen. Was het jaar 1892 over 't algemeen ongunstig voor de wei- en hooilanden, evenzoo was dit met het afge- loopen jaar het geval, want hoewel de voorjaarsnacht vorsten niet veel schade deden, zooveel temeer hadden de landen te lijden van de aanhoudende droogte in den voor zomer, waardoor de meeste weiden bijna geheel verdroog den, er zeer weinig gras groeide en verscheidene pach ters hun vee op de stallen moesten halen of het voeder in de weide brengen. De hooilandenvooral de hoog gelegene, leverden eene geringe hoeveelheid hooi op, waarvan de kwaliteit beneden het middelmatige was. Het nagras of de tweede snede leverde tengevolge van den natten nazomer, dit jaar buitengewoon veel op terwijl de kwaliteit zeer góed was. De gewone jaar- lijksche verkoopingen werden ongeveer op hetzelfde tijd stip gehoudenalleen hield de Gemeente nog eene ver- kooping van nagras, hetgeen in de laatste jaren niet had plaats gehad. 27 Voor de afwatering der lage weilanden werd veel zorg gedragen en het uitdiepen en opgraven van sloo- tun flink voortgezet. Ook werden dit jaar te laag ge legen landen opgehoogd, waardoor moeras en waterplas sen in goeden vruchtbaren grond herschapen werden. Veel van deze werken werden verricht door menschen, die uoor werkloosheid tijdelijk in gemeentedienst waren genomen, (ongeveer 160 man.) De navolgende werken werden uitgevoerd: Het uitdiepen en afboorden van slooten en het op- hoogen van lage gronden op verschillende plaatsen der Marschweiden, en wel in de weide genaamd de Zwar- tinkhorst en Zwanenvlotten, achter de Vijfmorgenkamp en in de Lentjes (Drooge Jan), de Nederste Muizers- waarden aan de Buankstraat en achter de Mulderskamp (Hoven). Wegens de strenge vorst en de daardoor ver oorzaakte groote moeite bij de verwerking der gronden waren de kosten te groot en niet in evenredigheid van het nut; toch kan deze verbetering bijdragen tot eene meerdere opbrengst. Dit jaar werd ongeveer 5 Het. weiland bemest met kunstmest, welke bestond uit chilisalpoter en Thomas- phosfaat meel, waarvan de uitwerking door de langdu rige droogte geen noemenswaardige resultaten oplever de- De opbrengst van de bouwlanden was dit jaar over het algemeen minder dan het vorige jaar; hoewel de aardappelen niet veel van de ziekte te lijden hadden, viel de opbrengst toch niet mede, terwijl de kwaliteit middelmatig was.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1893 | | pagina 15