8 Met betrekking tot het toezicht op de levensmid delen kan de Commissie U berichten, dat de volgende onderzoekingen hebben plaats gehad. Van brood werden 6 monsters onderzocht, welk onderzoek nader zal worden voortgezet. Van de on derzochte monsters bedroeg het watergehalte 32-43 procent. Alleen het laatste ligt eenigzins boven het aangenomen maximum van 40 procent, doch het ver schil was te gering om het brood bepaald af te keuren. was in geen der monsters aanwezig, terwijl het aschgehalte normaal was. Van tametl werden ,o monsters onderzocht. Het aschgehalte bedroeg o,7_M proceM e„ a'S °°rmi,aI <*=<=houwd worden, zoodat geen mine rale bijmengselen waren toegevoegd. Ook waren geen vreemde meelsoorten aanwezig. 6 monsters bic, werden onderzocht op waarvan slechts in een der monsters sporen werden aangetroffen. Het optreden der cholera-epidemie in ons vaderland eeft aan de Gezondheidscommissie aanleiding gegeven om ook vooral hare aandacht te wijden aan den toe stand van het drinkwater in deze gemeente en een onderzoek in te stellen naar het water van alle open bare pompen. Het resultaat van dit chemisch onderzoek is U 9 medegedeeld in den aanvang van de maand September j.l., waaruit bleek, dat van de 37 openbare pompen 29 goed drinkwater leverden en een normaal gehalte vertoonden voor de opgeloste bestanddeelen, terwijl zij volkomen vrij waren van ammonia en salpeterigzuur (nitrieten.) Van 3 pompen, n.l. die in de Melatensteeg, de Diezerbrug, en de Polsbroek bij de Spittaalstraat, was het resultaat niet geheel voldoende, daar het water door een te groot ijzer- of koolzure kalkgehalte niet volko men helder was, terwijl er sporen van nitrieten in aanwezig waren. S pompen, n.l. die in de Wanne, de Spittaalstraat, de IComsteegden Paardewal en het Oudewant, moes ten bepaald afgekeurd worden wegens te groot gehalte aan ammonia, nitrieten, chloor en niet volkomen hel derheid. Toen in den loop van den zomer de cholera ook m ons land vorderingen begon te maken, achtte de Commissie het noodig verschillende bijzondere maatre gelen te nemen of aan U voor te stellen, ten einde in tijds gewapend te zijn, zoo de ziekte onverhoopt ook onze gemeente mocht bezoeken. Ten einde de voorloopige maatregelen tot dat doel te bespreken, werd den 31 Augustus eene buitenge wone Vergadering der Gezondheidscommissie belegd,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1892 | | pagina 56