De onderhoudskosten der verschillende inrichtingen hebben bedragen, met inbegrip van die voor de var- kenswaag, f 2276,29. c. Torens De bliksemafleiders op de drie torens werden be proefd en in orde bevonden. De door een onweêr beschadigde platina punt van den opvangstang op den St. Walburgskerktoren werd vernieuwd. De onderhoudskosten hebben bedragen f 72, Gebouwen bestemd voor openbaar Onderwijs. bestaande in: Drie bewaarscholen. Acht scholen voor lager onderwijs, met de lokalen voor normaallessen. Een Gymnastiekschool. Een gebouw voor Hoogere Burgerschool en Burger avondschool, met portierswoning. Het Gijmnasium en daarbij behoorende Clavigers woning. De verschillende gebouwen werden naar behooren onderhouden en verkeeren, met uitzondering van school G, in voldoenden toestand. Behalve het gewone dagelijksch onderhoud, het schoon maken en witten der lokalenwerden verschillende lokalen en meubelen, het buitenwerk van school C en school H en van het Gymnasium geverfd. 25 De ventilatie der privaten van school F werd ver beterd. In de onderwijzerswoning bij school G op den Paar- denwal werden eenige kamers behangen en bijgeverfd. In het Gymnasium en in school D werd de water leiding aangebracht. In de scholen AB en C werden de gasleidingen belangrijk uitgebreid en nieuwe lampen aangebracht, zoodat alle lokalen voldoende verlicht kunnen worden. In verband met de herhaalde opmerkingen van het Schooltoezicht over den onvoldoenden toestand van school G, werden verschillende voorstellen en plannen tot verbetering daarvan ingediend. Nadat gebleken was, dat door verbouwing en vergrooting van die school niet voldaan kon worden aan de verschillende eischen, werd besloten tot de stichting van eene nieuwe negende kostelooze openbare school, voor circa 500 leerlingen. De groote moeilijkheid tot het verkrijgen van een geschikt terrein leidde er toeom wegens de bijzonder goede situatie, daarvoor te bestemmen een aan te plem pen en op te hoogen gedeelte van de Hoofdgracht langs den Tadama-singel. Na de goedkeuring der plannen in den Raad, werden het bestek en de bestedingsstukken opgemaakt en in gevolge de wet ter goedkeuring ingezonden. Van wege het Schooltoezicht werden daartegen even; wel bezwaren gemaakt, tengevolge waarvan (in 1893) de beslissing van den Minister werd ingeroepen. Ter voldoening aan de ook door het Schooltoezicht en in den Gemeenteraad geuitte wenschen tot vergrooting of vereeniging van school A met school C, werden eveneens 24

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1892 | | pagina 14