7° rente van gevestigde kapitalen, vergoeding van ver- pleegkosten, verstrekte baden enz., tot een bedrag van p.m. f 190000,waaruit zooveel noodig de uitgaven werden bestreden. Tot dekking van buitengewone uitgaven, als: res tant voor het daarstellen eener badinrichting, het bou wen eener gruisloods en aan- en verbouw van het Krankzinnigen Gesticht, werd een nominaal kapitaal van 40000,3'/2°/o Inschrijving N. W. Schuld verkocht. Het meubilair werd steeds goed onderhouden en zoo noodig vernieuwd. Ten einde te gemoet te komen aan de wenschen van den Eersten Geneesheer en de Inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen, onderging het krankzinnigengesticht in het afgeloopen jaar eene be langrijke uitbreiding. Ter voorkoming van overbevol king, voornamelijk in de vrouwen afdeeling, werden de voormalige werkplaatsen aangebouwd en ingericht tot dag- en nachtverblijven en verwarmde cellenter opname van 60 onrustige patiënten 4e klassewaar door bovendien de zoo noodige rust en kalmte in de hoofdafdeeling werd bevorderd. Door den aanbouw van 7 nieuwe cellen konden twee singlerooms aan de vrouwen afdeeling vervallen. Verder werd overgegaan tot den bouw van nieuwe werkplaatsen aan de zijde der mannenafdeeling, waar boven eene nieuwe kerk, tevens dienende tot recreatiezaal. In den moestuin langs het Stationsemplacement werd eene nieuwe steenkolenloods gebouwdwaardoor de aanvoer van steenkolen gemakkelijker en goedkoopcr kan plaats hebben. Op den 9 Juni 1891 werd het nieuw gebouwde badhuis aan de Rozegracht voor het publiek geopend. Van af de opening tot uit. December van dat jaar werden 5418 baden genomen door mannen en 2764 door vrouwen, alzoo te zamen 8182 baden. Hieronder zijn begrepen 1798 sproeibaden, waarvan 1589 door mannen en 209 door vrouwen werden genomen. In de verwachtingdat van de sproeibaden veel gebruik zoude worden gemaakt door ambachtslieden en hunne vrouwenwerden Provisoren te leur gesteld. Over genoemd tijdvak werd aan badgelden ontvan gen 1941,36. Het personeel bestond uit een badmeester en bad- vrouw, welke gewoonlijk des-Zaterdags werden bijge staan door eene vrouw. De boerenerven, landerijen, kribwerken enz. ver- keeren in goeden staat, - diverse herstellingen en verbeteringen werden aan die eigendommen uitgevoerd. e. Geneeskundige dienst bij armen verpleegd in hunne woningen. De regeling van dezen tak van dienst onderging in het afgeloopen jaar geene verandering. Hij wordt waar genomen door twee geneesheerenieder op eene jaar wedde van 600,en een arts voor de heel- en ver loskunde, tevens belast met de visitatie van de publie ke vrouwenwelke eene jaarlijksche bezolding van 1000,geniet. Bovendien zijn er 3 Gemeente-vroed vrouwen ieder op eene jaarwedde van f 200,- Door eene geringe wekelijksche contributie aan het Stedelijk Ziekenfonds kunnen minvermogenden zich in geval van nood van geneeskundige hulp en medicij- t 7i

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1891 | | pagina 37