68 De aardappelen oogst kan bij uitstek worden goed ge noemd, zoowel wat qualiteit als quantiteit betreft. Verscheidene gewassen hebben in 't begin van het jaar nog al geleden door den hoogen waterstand; desniette min is 1883 gunstiger geweest dan het vorige voor den landbouwer. Koop- en huurwaarde der landerijen. Te koopwaarde van kleigrond bedroeg in deze ge meente f 3000 a 4000en van zandgrond f 2000 a f 3000 per hectare, Voor huurwaarde werd berekend: f 200 a 300 voor bouwland (klei.) - 100 - 150 (zand.) - 65 - 110 weideland. - 100 - 180 hooiland. Er bestaat alhier eene Afdeeling v;.n de Geldersehe Maatschappij van Landbouw voorts eene Landbouwers Vereeniging. waaraan is verbonden Zutphen's Landbou wers Yeefonds: „De ondeilinge hulp" met een 62tal leden en 107 verwaarborgde koeijen ter waarde van -t- f 10000. In de maand September van het vorige jaar werd van wege de Vereeniging „Floralia" in de Schouwburgzaal alhier eene tentoonstelling gehouden van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand in deze gemeente. De tentoonstelling, waarvan de planten te voren door de jury-leden met zorg waren gekeurd, is daarna op 1 September voor het publiek geopend en door een aantal personen met belangstelling bezocht. GÓ Over het geheel is deze tentoonstelling een zeer wel geslaagde èn om de vele en goede inzendingen èn om de moeite die zich de vakmannen hebben getroost om het geheel een behagelijk aanzien te geven. Het getal inzenders bedroeg 80 en het aantal plan ten 616. De planten waren over het algemeen met zorg ge kweekt. Invoer van nieuwe gewassenwerktuigen en veerassen zijn ons niet bekend geworden, evenmin de toepassing van nieuwe uitvindingen. De overstrooming in Januarij heeft ten opzichte van het winterkoren, tarwe en rogge belangrijke schade te weeg gebracht, evenals de droogte in de maand Junij aan de hooilanden. Van schadelijk gedierte heeft men geen last onder vonden. Ziekte der gewassen en van het vee zijn niet voorge komen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 36