mede de benoodigde muziek in gebruik ontvangen. Bij oprigting van een muziekkorps of orchestuit gaande van de muziekschoolzullen de leerlingendie kosteloos onderwijs ontvangen, verpligt zijn tot koste- looze medewerking gedurende minstens 5 jaren. Het onderwijs aldaar gegeven kan zeer bevredigend genoemd worden en met grond kan men verwachten dat weldra van wege de muziekschool een muziekkorps of orchest in 't leven zal worden geroepen. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, af- deeling Zutphen, telt 150 leden. De afdeeling wenscht het doel der maatschappij in zijn geheelen omvang te bevorderen. Zij heelt een gemengde Zangvereeniging opgerigt waarvan 75 leden medewerken. De contributie bedraagt f 5,Bovendien kan men alleen lid der Zangvereeniging zijn, tegen betaling van f 3,—. Men wordt Donateur voor een jaarlijksche bijdiage van mins tens f 2,50 boven de gewone contributie. De oefeningen worden eenmaal per week gehouden. In den regel geeft deze afdeeling 2 concerten per jaar. Het lidmaatschap geeft regt van toegang tot de uitvoe ringen der afdeelingen van de Maatschappij in andere steden. De Vereeniging van Garanten bestaat uit een onbe paald aantal leden. Haar doel is het bevorderen van publieke vermakelijkheden n.l. tooneelvoorstellingencon certen, lezingen enz. Teelten-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn al hier niet aanwezig. Het teekenen en boetseer en wordt aan de Burger avondschool onderwezen. 61 De in deze Gemeente bestaande afdeeling der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen hield 's winters gere geld hare vergaderingen en telt circa 125 leden. Van hare vrij aanzienlijke bibliotheekdie in een der lokalen van het Gemeentegebouw op het 's Gravenhof gevestigd is, wordt veel gebruik gemaakt. De alhier gevestigde Volksleeskamer telt ruim 150 leden. Het doel dezer inrigting is, om in de eerste plaats den ambachtsstand en verder allen, die daarin belang stellen, de gelegenheid te geven zich nuttig en aange naam bezig te houden. In een daartoe geschikt locaal wordt gelegenheid gegeven tot het lezen van dagbladen, populaire tijdschriften vooral op het gebied van kunst, nijverheid en wetenschap, mitsgaders andere werken van smaak; verder tot het aanhooren van de eene of andere voordragt enz., terwijl men er zich ook door gezellig onderhoud of eenig gepast spel kan ontspannen. Het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen (Physica) hield in den afgeloopen winter wekelijks zijne vergaderingen en telt 58 leden en 3 ho noraire leden. De Rederijkerskamer, „Polyhymnia" met 15 werkende, 160 niet werkende en 50 buitenleden, hield haar goeden naam staande, terwijl de Vereeniging „Pictura" voort ging met het geven van kunstbeschouwingenom den zin voor schilder- en teekenkunst op te wekken en te bevorderen; deze vereeniging telt 150 leden. 60

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 32