48 sus gebruik maakt, betaalt, onverschillig of hij de lessen in alle vakken bijwoont of niet, eene bij drage van f 25, Uit bet bij ons ingekomen kalf-jarig verslag over 1883 van den Secretaris van bovengenoemden Cursus, ontleenen wij bet volgende: De Cursus werd op 5 Maart 1.1. geopend en in den loop van het halfjaar door 30 personen bijgewoond waar van 18 in Zutphen en 12 in de naburige Gemeenten werkzaam warenterwijl onder 't geheele getal 8 onder wijzeressen voorkomen. De lessen werden over 't algemeen trouw en met be langstelling bijgewoond, en het komt allen leeraren voor, dat de Cursus in eene werkelijk bestaande behoefte voor ziet, getuige ook het betrekkelijk groot aantal deelnemers. Sommige onderwijzers en onderwijzeressen uit de na burige gemeenten bezochten alleen de lessen, die op Zaturdag gegeven worden; de afstand hunner woonplaats tot Zutphen was een bezwaar den Cursus ook op Maan dag en Woensdag-avond bij te wonen. Hoogst moei- jelijk is het echter hun hierin te gemoet te komen. Wat de uitkomsten van den Cursus betreft, deze kun nen in zoo'n eerste halfjaar natuurlijk niet van zeer veel beteekenis zijndaarbij is het moeijelijkdie in zulk een korten tijd, waarin bovendien nog de groote vacan- tie valt, met juistheid te beoordeelen. Geen der deelnemers aan den Cursus heeft zich dezen zomer aan het examen voor hoofdonderwijzer onderworpen. De vacanties zijn onder goedkeuring van den Districts schoolopziener zoodanig geregeld, dat zij geheel zamen- vallen met die aan de alhier bestaande Iloogere Burger school. 49 I. Scholen voor lager onderwijs. Openbare scholen. Uitsluitend voor gewoon lager onderwijs 4 Bovendien voor een of meer vakken van meer uitgebreid lager onderwijs3 Zamen 7 Bijzondere scholen. Gesubsidiëerde. Uitsluitend voor gewoon lager onderwijs. geene. Tevens voor meer uitgebreid lager onderwijs geene. Niet gesubsidieerde. Uitsluitend voor gewoon lager onderwijs. geene. Tevens voor meer uitgebreid lager onderwijs 5 Geheel getal scholen 12 Opgave van het getal onderwijzers naar de kunne, ingedeeld in hoofd- en hulponderwijzers en kweekelin- gen, te weten aan de: 54 i - 1 4 0) A fh 03 03 W :3 13 cc S 3S(i 03 'C 03 *5 N 'o ttf) fl O V ,s o -O 03 .2, o c5 03 O Hoofden van scholen (Mannel.) 6 3 9 Onderwijzers 28 5 33 Kweekelingen 4 4 8 Hoofden van scholen (Vrouwel.) 1 2 3 Onderwijzeressen 11 4 15 Kweekelingen 4 2 6 Geheel 20 74

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 26