46 HOOFDSTUK VII Kerkelijke zaken. Het getal der alhier bestaande Kerkgenootschappen is 6, als: de Nederduitsche Hervormde gemeente, met 5 leeraren en 2 kerkgebouwen; de Evangelisch Luthersche gemeente, met 1 leeraar en 1 kerkgebouw; de Doopsgezinde gemeente, met 1 leeraar en 1 kerkge bouw; de Christelijk Gereformeerde gemeentemet 1 leeraar en 1 kerkgebouw; de Roomsch-Katholieke gemeente, met 1 pastoor, 2 ka- pellaans en 1 kerkgebouw; de Nederduitsch-Israëlitische gemeente, met 1 voorganger en 1 kerkgebouw. Waalsch Hervormde- en Oud-Hoomsche gemeenten be staan alhier niet. Door de gemeente werden geene uitgaven gedaan voor den openbaren eeredienstnoch subsidiën voor den bouw van kerken en pastoriënof toelagen aan predikanten pastoor of kapellaans verleend. Krachtens magtiging is door het Roomscli-Katholiek Armbestuur een legaat aanvaard groot f 500,ver maakt door wijlen M. Emondt, Wed. J. Wensinck. 47 HOOFDSTUK IX. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Bij het begin van dit Hoofdstuk is het ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat de toestand van het Lager Onderwijs in deze Gemeente van dien aard is, dat hij over het algemeen bevredigend is te noemen. In de vacatures ontstaan door vertrek, is even als vorige jaren naar behooren voorzien. In Uwe vergadering van 5 Februarij werd een Regle ment vastgesteld voor den op te rigten Cursus ter op leiding van Hoofdonderwijzers en Hoofdonderwijzeressen in deze Gemeente, waarbij o.m. werd bepaald: 1. dat de Cursus zal worden gehouden in een door den Gemeenteraad aan te wijzen lokaal. Dit lokaal wordt, verwarmd en verlicht, kosteloos ten behoeve van den Cursus afgestaan; 2. dat ter gemoetkoming in de kosten door de Gemeente buiten hetgeen sub. 1 is vermeld, jaarlijks een sub sidie van hoogstens f 300,zal worden verleend. 3. dat de leeraren door den Gemeenteraad, op voor- dregt van Burgemeester en Wethouders, de Districts- en Arrondissements-Schoolopzieners gehoord, worden benoemd 4. dat het onderwijs zal worden gegeven in een' twee jarigen cursus; 5. dat niemand tot den Cursus kan worden toegelaten, die niet in het bezit is der acte van Onderwijzer of Onderwijzeres; 6. dat ieder, die gedurende een vol jaar van den Cur-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 25