42 onvermoeiden ijver waarmede de Commissie met hare onderzoekingen voortgaat. Het verslag, door genoemde Commissie over 1883 op gemaakt, laten wij hier volgen. (Bijlage B). HOOFDSTUK Vla. Gremeen te-Politie. De Gemeente-Politie is onder toezigt van den Com missaris van Politie, toevertrouwd geweest aan één In specteur, één Adspirant-Inspecteur en zeventien Agenten. De veranderingen in het personeel bepaalden zich tot het ontslag en de benoeming van twee agenten. Het personeel heeft zich, op enkele uitzonderingen na, met ijver en naauwgezetheid van zijne moeijelijke taak gekwetenhetwelk voor een groot gedeelte moet worden toegeschreven aan de activiteit van den Commis saris, die tijd noch moeite ontziet, om zijne moeijelijke betrekking naar behooren waar te nemen. De agenten nemen zoowel den dag- als nachtdienst waar, zoodat geen corps van nacht of stille wakers noo- dig is. Het nemen van maatregelen van bijzonderen aard is niet noodig geweest. Met genoegen kunnen wij ook nu weder mededeelen, dat de Politie steeds voortgaat om, zooveel mogelijk, misdrijven te voorkomen. Door den Commissaris van Politie zijn gedurende het 43 afgeloopen jaar 98 processen-verbaal opgemaakt en wel: 1 wegens moord5 wegens feitelijk verzet tegen de Politie, 33 wegens diefstal, 8 wegens mishandeling, 4 wegens hoon of laster, 3 wegens misbruik maken van vertrouwen1 wegens opligting2 wegens bedelarij1 wegens verbreking van sluiting, 40 wegens landlooperij. Eindelijk werden gedurende 't afgeloopen jaar 503 pro- cessen-verbaal opgemaakt wegens politie overtredingen waaronder 317 wegens overtreding der drankwet. Aan 58 doortrekkende personen, is op hun verzoek vergunning verleend, om den nacht door te brengen in 't zoogenaamde Passantenhuis. De brandbluschmiddelen verkeeren in deze gemeente in voldoenden staat. Op gezette tijden des jaars worden ze met het daarvoor bestemde personeel beproefd; de gebreken, die alsdan worden ontdekt, worden ten spoe digste hersteld. Er zijn in deze gemeente aanwezig (uitgezonderd de brandspuiten van 't Garnizoen en van de beide Zutphen- sche Assurantie-Maatschappijen) 9 brandspuiten, 5 vaste aanjagers met de daaibij behoorende slangenwagens1 vervoerbare aanjager en 1 korpsweermannen, die res pectievelijk gestationeerd zijn op de Nieuwstad, Broede renkerkplein, Boompjeswal, Hoven, Reinmakershoek Molenbeek, Paardenwal en buiten de voormalige Yisch- poort. Op den 21 Mei van het vorige jaar des avonds om- streekt 9 ure, is een brand ontstaan in een huis staande in de Melatensteeg alhier; het huis met inboedel is ge heel uitgebrand alsmede de twee belendende perceelen. Tegen 11 ure was men den brand reeds meester. De oorzaak van den brand moet vermoedelijk toegeschreven

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 23