84 kunnen verbinden. De onkosten van een en ander, met inbegrip van het onderhoud der overige brandblusch- middelen, bedroegen f 888,11. HOOFDSTUK VI. Medische Politie. a. Toestanden welke invloed kunnen uitoefenen op de volksgezondheid. De toestand der openbare wegen, goten, riolen, se creten urinoirs en van de openbare gebouwen in de Gemeente, is goed. De slaapsteden of kleine logementen, waarin tegen een zeer geringen prijs nachtverblijf wordt verstrekt, la ten wel wat te wenschen over. Zij worden echter in gewone tijden weinig bezocht, maar meest bij gelegen heid der groote najaarsmarkten en enkele andere gele genheden. Ter bevordering van frishheid werden de straten bij warm weder eenige malen per dag met water besproeid. De pleinen en straten alwaar de veemarkten gehouden werdenwerden na afloop daarvantot bevordering van reinheid, eveneens met water besproeid. Yoor den geregel den afloop der openbare goten en riolen wordt zooveel mogelijk zorg gedragen. De lediging der zinkputten vond geregeld plaats. Streng wordt toezigt gehouden op de mestverzameling en de daarop bestaande verordening krachtig nageleefd. SS De ingezetenen worden in de gelegenheid gesteldoöi zich kosteloos te ontdoen van de uit hunne woningen afkomende vuilnis en faecaliën. De op verschillende straten geplaatste vuilnisbakken werden van gemeentewege op tijd geledigd. Yoor de noodige waterverversching wordt door middel van spuijing der binnengrachten geregeld zorg gedragen. Aangaande de uitbreiding van het tonnenstelsel en de veranderde inrigting van openbare gebouwen verwijzen wij naar het daaromtrent medegedeelde onder Hoofdstuk V hiervoor. h. Heerschende ziekten. Opgaven omtrent het voorkomen van typhus, pok ken, roodvonk, mazelen, kwaadaardige keelziekte, kinkhoest en tusschenpoozende koorts. Gedurende het jaar 1883 werden door diphtheritis aan getast 22 personen, waarvan er 2 zijn overleden, door fibris typhoidea werden er aangetast 2 en door roodvonk 2 personen. Verder is deze Gemeente van besmettelijke ziekten verschoond gebleven. Van Gemeentewege werden alle mogelijke voorzorgs maatregelen genomen en vooral in de geringe buurten in ruime mate de ontsmettingsmiddelen toegepast en kos teloos de noodige hulp verleend. c. Begraafplaatsen. Opgave van de wijzigingen in de uitgebreidheid of inrigting der begraafplaatsen aangebragt. In deze gemeente bestaan twee begraafplaatsen, n.l. 1°. de Algemeene Begraafplaats buiten de voormalige

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1883 | | pagina 19