140 verzuim op de overige dagen gedurende het geheele jaar en het verzuim op Zaterdag gedurende vier maanden, een onzuiver gemiddelde zonder beteekenis zoude opleveren. Het spreekt echter van zelf, dat wij in de volgende ver slagen het verzuim op Zaterdag in de tabel onder het ge wone verzuim zullen medetellen. Noemenswaardig willekeurig verzuim wordt alleen ge vonden op school F. Wij behoeven er wel niet op te wijzen, dat de oorzaak van dit verschijnsel in den veldarbeid ge legen is. Uit een onderzoek in het afgeloopen jaar door de Zut- phensche Afdeeling der Vereeniging t> Volksonderwijs" in gesteld naar het aantal kinderen in deze gemeente van zes tot twaalf jaren, die geen onderwijs genoten, is het ge bleken, dat dit aantal zeer gering is, indien men er van aftrekt diegenen, welke door ziekte of andere geldige rede nen verhinderd zijn de school te bezoeken. Zullen wij thans ons oordeel mededeelen over de inrich ting, den gang en de resultaten van het onderwijs op de verschillende scholen, dan wenschen wij in de eerste plaats mede te deelen, dat het onderwijs op de openbare scholen sedert 1 September j. 1. gegeven wordt volgens het nieuwe leerplan, in den zomer van het vorige jaar vastgesteld. De commissie kan niet anders dan met lof gewagen van den ijver eD de geschiktheid van de hoofden der openbare scholen en van het onderwijzend personeel. Het ligt in den aard der zaak, dat bij een zoo groot personeel van onder wijzers ook veel verschil in aanleg en tact gevonden wordt, maar de nauwgezetheid, waarmede allen de hun opge dragen taak vervullen, en de ambitie, die zij aan den dag leggen, zijn oorzaak, dat het onderwijs op de verschillende openbare scholen van dien aard is, dat onze gemeente met voldoening op hare inrichtingen voor lager onderwijs mag wijzen. 141 Te bejammeren is het, dat het onderwijs op de school A. voor enkele leerlingen duurder is geworden dan vroe ger. Evenals onder de oude verordening op het schoolgeld is het schoolgeld voor de drie laagste klassen/32.doch waar twee lagere klassen aan die school zijn toegevoegd, lio-t het in den aard der zaak, dat het lagere schoolgeld thans voor de vijf laagste klassen moest worden betaald. Wat het onderwijs aan de bijzondere scholen betreft, kan de Commissie in hoofdzaak verwijzen naar hetgeen daaromtrent door de vorige plaatselijke schoolcommissie is medegedeeld. Waar die Commissie echter niet meer in de gelegenheid geweest is, haar oordeel uit te spreken over het ondeiwijs aan de R. Katholieke school voor meisjes, wenschen wij een woord van lof uit te spreken over die inrichting. De geschiktheid en de ijver van het onderwijzend personeel verdienen zeer zeker wel eenige vermelding. De nieuwe hoofdonderwijzer der Chr. Nationale school komt ons voor goed berekend te zijn voor zijn taak. In den korten tijd, dat hij aan die school werkzaam is heelt het onderwijs in de vakken, vroeger tot het meer uitge breid lager ouderwijs behoorend, groote verbeteringen on dergaan. Nadat de gemeenteraad in zijne zitting van 7 Februari 1881 besloten had, dat er eene plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs zoude worden in het leven geroepen, werden in de zitting van 4 April tot leden dier commissie benoemd de heerenJ. Ph. Müijderman, J. A. Yrugtman, Dr. A. H. van Andel, Dr. A. G. Kok, Dr. B. C. Goudsmit, Dr. A. J. van Khun en Mr. J. B. Sölner. Daar Dr. A. J. van Khun voor de op hem uitgebrachte benoeming bedankte, benoemde de raad in zijne zitting van 2 Mei in zijn plaats Mr. J. L. A. Stolk, en toen ook deze de op hem uitgebrachte benoeming niet aannam, werd O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 72