132 BIJLAGE E. Beredeneerd VERSLAG van den toestand van het Lager O n d e r w ij s in de gemeente Zutphen over het jaar 1881, opgemaakt ingevolge art. 74 der wet van 17 Au gustus 1878, (Staatsblad No. 127). Het jaar 1881 is voor het Lager Onderwijs in deze ge meente een tijdperk geweest van talrijke en gewichtige veranderingen. In de raadsvergadering toch van 11 Maart van dat jaar is de nieuwe verordening, regelende het open baar lager onderwijs in de gemeente Zutphen, vastgesteld, welke op 1 Augustus van datzelfde jaar is in werking getreden. De nieuwe verordening wijkt in vele opzichten van de vroegere af. In de eerste plaats toch zijn sedert 1 Sep tember onder de openbare scholen opgenomen de le en de 2e gesubsidieerde bijzondere school, zoodat het aantal open bare scholen thans zeven bedraagt. Ter vergelijking diene de volgende staat. School A, vroeger le openbare school hoofd Mej. Michielsen. 133 toegelaten, die niet den leeftijd van elf jaren bereikt had den, is thans een minimum leeftijd van negen jaren voor die school vastgesteld. In verband met deze wijziging zijn twee klassen aan die school toegevoegd, en is de school B. (vroeger le gesubsidieerde bijzondere school) alleen toe gankelijk gesteld voor jongens. Bovendien is op school B. het onderwijs in de Hoog- duitsche en de Engelsche taal vervallen. Op de scholen D, E, F en G, wordt thans ook op Za terdag school gehouden, terwijl op de scholen E. en G. op dien dag godsdienstonderwijs wordt gegeven door den heer J. de Vries. Onder de leervakken is ook opgenomen het onderwijs in de gymnastiek en in de nuttige handwerken voor meis jes. Het gymnastiekonderwijs is nog niet op alle openbare scholen voldoende geregeld. De tijd, sedert welken het onderwijs in die laatste vakken gegeven wordt, is nog te kort, dau dat wij in staat zouden zijn, omtrent de resul taten daarvan een oordeel uit te spreken. Terwijl onder dé vorige verordening avondherhalingsscho len verbonden waren aan de 3e, 4e en 5e openbare school, is thans alleen een zoodanige inrichting verbonden aan school E., waar gedurende de maanden October tot en met Maart onderwijs wordt gegeven in de vakken, vermeld in art. 2 sub ak der wet op het Lager Onderwijs. Aan deze school worden alleen meisjes toegelaten, die den vollen leeftijd van 12 jaren bereikt hebben, en de noodige blijken geven, dat zij met vrucht de lagere school bezocht hebben. Het schijnt, dat het bestaan dezer herhalingsschool aan vele ouders nog niet genoegzaam bekend is. Deze nuttige inrichting toch, wordt tot nu toe slechts door een betrek kelijk gering aantal meisjes bezocht. De bezoldiging van het onderwijzend personeel is op nieuw geregeld en aldus vastgesteld B, le gesubsid. bijz., de hr. Knottenbelt. 0, 2e Vrugtman. D, 2e openbare school Visser. E, 3e v. der Vlies. F, 4e Colenbrander. G, 5e Tempelmans Plat. Terwijl vroeger geene leerlingen op school A. werden

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 68