128 In kl. Ia 27 leerl. (voll. ond.) lb 28 II III IV Totaal 21 12 1 ond. in enkele vakken. 2 0 24 94 leerl. (voll. ond.) 27 leerl. ond. in enk. vakk. Van dezen werden 42 vrijgesteld van de be taling van schoolgeld, en wel 18 voor de eerste maal en 29 bij vernieuwing. Vijf leerlingen waren in het bezit van het Getuigschrift voor wèl afgelegd Eind-examen, en woonden dus de lessen tot herhaling van het vroeger geleerde bij, of gingen voort zich toe te leggen op het teekenen. Eén leerling verwierf, bij het onlangs te 's Hage, volgens de nieuwe Onderwijswet af genomen examen, de acte voor Handteekenen. Nog verdient vermelding dat 4 miliciens, alhier in garnizoen, zich voor de IVe klasse lieten inschrijven, om van de hun hier geboden ge legenheid tot oefening in het teekenen gebruik te maken. Het gedrag der leerlingen liet soms te wen- schen overig vooral bij een der leeraren werd de orde vaak verstoord. Het gevolg daarvan is ook geweest dat enkelen voor de Commissie van Toezicht moesten verschijnen, en dat een zelfs voor 4 weken van de lessen is verwijderd. AmbachtS- Hat de lessen in timmeren, draaien enz. die school. voor leerlingen der Burger-Avondschool over Werkschool. dag openstaan, en welke alzoo eene soort Am bachtsschool vormen, aan het doel beantwoor den, bewees wederom de tentoonstelling, die tegelijk met de overgangs- en eind-examens gehouden is. Tal van meer en min samenge- 129 stelde voorwerpen, door de leerlingen vervaar digd, gaven blijk van hunne vorderingen en hunnen werklust, maar tevens van de groote geschiktheid van den onderwijzer, die de oefe ningen leidt. Vele der tentoongestelde werk stukken werden verkocht, en brachten eene som van f 87.80 op. Zes leerlingen met name J. J. Driessen, J. M. van Eekeken, J. F. Pe ters, G. J. H. Pijnappel, B. J. Rouwenhorst en J. Wester veldt, die thans een driejarigen cursus aan deze inrichting hadden afgeloopen, werden eervol ontslagen, en ontvingen als uitzet ieder een kist met een volledig stel timmermans- en schrijnwerkers-gereedschap met uitzondering van laatstgenoemde, die naar de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden ging, en in plaats van gereedschap een spaarbankboekje ontving met een bedrag gelijk aan dat, hetwelk voor de anderen was uitgegeven. Het houtwerk was door henzelven vervaardigd, en het ijzer- en staalwerk werd hun geschonken, waarvoor de gelden van den ^verkoop in dit en het vorige jaar gedeeltelijk werden gebruikt. Het restant berust in de Spaarbank, ten bedrage van f 51.56, om voor leerlingen, die later de school zullen verlaten, tot een zelfde doel gebruikt te worden. Tot nog,toe waren de lessen door den Leeraar Kosters alleen gegeven van 812 uur, omdat in de namiddaguren de werkzaamheden van Amanuensis door denzelfden persoon moesten verricht worden. De behoefte deed zich echter hoe langer zoo meer gevoelen aan onderwijs, dat den ganschen dag en ook gedurende de vacantietijden gegeven zou worden, en daarom 9

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 66