124 iu elk jaarverslag herhaald, schijnt niet te kun nen worden weggenomen door afdoende mid delen. Mededeelin- Op aansporing van den Directeur heeft de gen. Commissie van Toezicht zich, onder dagteeke- ning van den 19den Oct. jl. tot den Minister van Oorlog gewend, om hare bezwaren uiteen te zetten tegen diens uitsluiting van oud-leer lingen der H. B. Scholen, die aan eene Uni versiteit in de Geneeskunde studeeren, tot het aangaan eener verbindtenis voor den genees kundigen dienst der landmacht, bedoeld bij het Kon. Besluit van 30 Oct. 1880 StblN°. 187). Naar hare zienswijze toch hebben bedoelde oud-leerlingen zeker niet minder aanspraak om op kosten van het Rijk tot Officier van Gezondheid te worden opgeleid dan de Studen ten in de Geneeskunde, die herkomstig zijn van de Gymnasiaen zij is dus van meening dat de willekeurige uitsluiting van de eerste catkegorie door den Minister, èn onbillijk èn tegen het belang van 's lands dienst is. De zaak is van groot gewicht voor de H. B. Scho len in 't algemeen, en alzoo besloot de Commissie afschrift van haren brief aan den Minister aan alle Commissiën van Toezicht in het land te zenden, in het vertrouwen dat hare pogingen om de gewenschte verandering te verkrijgen door die verschillende collegiën zouden onder steund worden. Inderdaad is door sommige zuster-commis- siën adhaesie betuigdéene, die te Groningen heeft zich ook direct tot den Minister van Oorlog gewend, en twee, die te Delft en te 125 Nijmegen, hebben zich met dezelfde bedoeling tot den Minister van Binnenlandsche Zaken geadresseerd, om diens tusschenkomst bij zijnen Ambtgenoot van Oorlog te verzoeken. Andere Commissiën zijn voornemens dién stap te vol genvoor de Algemeene Vergadering van het Genootschap van Leeraren bij het Midd. On derwijs is de zaak op de agenda geplaatst, en in de 2e Kamer der Staten-Generaal is zij, bij gelegenheid van de behandeling der Begrooting van het Departement van Oorlog, door twee Leden ter sprake gebracht. Door den Minister is echter op den dezerzijds afgezonden brief niet geantwoord, en in de 2e Kamer heeft Z. E. zich bepaald met een nader onderzoek toe te zeggen. De tijd moet leeren of sleur en vooroordeel, dan wel billijkheid en verstandig beleid de overwinning zullen behalen. De brief aan den Minister van Oorlog met bij- behoorende circulaire aan de Commissiën van Toezicht in Nederland gaat als Bijlage hier nevens. II. Burger-Avondschool. Onderwijzend In het personeel der Leeraren is geene an- Personeel. dere wijziging gekomen, dan dat door de be noeming van Du. Beauts (zie boven) aan dezen het onderwijs in de Natuurlijke Historie is op gedragen, en de Leeraar De. Snijdees daarvan ontheven is. Leerlingen, Het aantal leerlingen bedroeg op uit0 De cember 1880

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 64