106 Van de le tot de 2e klasse werden bevorderd 8 niet bev. 2 2e de v 9 2 3e 4e 10 2 4e 5e 10 5 totaal 37 11 Eenige jongelieden, die in één vak te kort geschoten waren, moesten zich alvorens bevorderd te kunnen worden, onderwerpen aan een her-examen. De niet bevorderden waren niet alleen in een of meer vakken onvoldoende, maar tevens in de meeste andere vakken zwak, zoodat zij niet genoeg ontwikkeld waren om met vrucht het onder wijs in eene hoogere klasse te volgen. Bij eenigen moet dit worden toegeschreven aan gebrek aan ijver en vlijt, bij anderen echter is de oorzaak te zoeken in min gun- stigen aanleg ol in te spoedig vergeten van het vroeger geleerde. Om het nog al uitgebreide leerprogram met goed gevolg in een zesjarigen cursus ten einde te brengen, wordt aanleg, inspanning en ijver bij de jongelieden gevorderd, maar terwijl in die jaren de kostbare tijd zoo goed moge lijk aan het onderwijs moet gewijd worden, gevoelen wij tevens dat de pligt op ons rust zooveel mogelijk te waken, dat niet door overmatig huiswerk te veel van de jeugdige krachten en hersenen gevergd worde, een kwaad, waarte gen zich in den laatsten tijd, en te regt, zoowel in ons land als daarbuiten herhaaldelijk stemmen verheffen. Het was voor de laatste maal dat Curatoren nog volgens de bepalingen van de oude wet op het Hooger Ouderwijs aan jongelieden van de vijfde klasse het diploma vau wel-volbragte studiën aan een gymnasium mogten uit reiken. Vier leerlingen der vijfde klasse voldeden aan de gestelde eischen, twee daarvan echter eerst na een in September afgelegd her-examen. Aan één leerling moest het echter geweigerd worden wegens onvoldoende vorderingen. Deze 107 had slechts één jaar aan ons Gymnasium vertoefd en de hoop dat hij door ijver en vlijt in dat jaar zou inhalen wat aan zijne kennis ontbrak, werd niet verwezenlijkt. De twee jongelieden die terstond bij het examen goed voldaan hadden verkozen echter geen gebruik te maken van hun door het verleende diploma verkregen regt om de propae- deutische studiën aan de Universiteit voort te zetten, doch gaven de voorkeur de lessen van de zesde klasse van het Gymnasium te volgen, zoodat die zesde klasse in Septem ber niet alleen op het papier maar ook in werkelijkheid en wel met twee leerlingen kon geopend worden. Voor het toelatingsexamen meldden zich 16 jongelieden aan, waarvan 12 voor de eerste, 1 voor de tweede, 2 voor de derde, en 1 voor de zesde klasse, terwijl 1 die zich had aangemeld voor de derde klasse werd toegelaten voor de tweede. De nieuwe Cursus in September werd aangevangen met een getal van 63 leerlingen, aldus verdeeld le klasse 12, 2e ld. 12, 3e kl. 12, 4e ld. 15, 5e ki. 10, 6e kl. 2 ter wijl één leerling van de 2e klasse reeds in October, we gens verandering van woonplaats, het gymnasium verliet. Tengevolge van de opening der zesde klasse was aan vulling van het personeel der leeraren noodzakelijk ge worden, alsmede door het op 27 Junij door den gemeen teraad aan Dr. F. H. B. von Hoff op diens verzoek ver leende eervol ontslag, die gedurende 32 jaren als leeraar aan ons gymnasium verbonden was en wiens lessen n;et ligt zullen vergeten worden door zijne talrijke leerlingen, bij wie hij steeds liefde voor het vele schoone dat de clas- sieke oudheid aanbiedt trachtte op te wekken. In zijn plaats werd op 27 Junij tot leeraar in de oude talen be noemd de Heer D. Bruins leeraar aan het Progymnasium te Tiel. Verder werden nog benoemd op 1 Augustus tot leeraar

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 55