100 Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zidphen. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eer, ter vol doening aan art. 9 harer verordening, aan Burgemeester en Wethouders het verslag aan te bieden van hare ver richtingen en werkzaamheden gedurende het afgeloopen jaar. Aangaande den algemeenen gezondheidstoestand hier ter stede gedurende het jaar 1881 heeft de Commissie slechts op té merken, dat deze over het algemeen bevredigend kon genoemd worden. Het scheikundig onderzoek naar mogelijke, voor de ge zondheid nadeelige verontreiniging van het bier uit bier- pompen, inzonderheid met loodverbindingen, waartoe in het vorige jaar door de Commissie besloten werd, is verder voortgezet. In de tot nog toe onderzochte proeven van bier uit verschillende koffiehuizen werd door het onderzoek geen lood, noch andere schadelijke bestanddeelen ontdekt. Overigens zal dit onderzoek ter gelegener tijd worden voort gezet. Naar aanleiding van bij haar ingekomen klachten aan gaande den toestand der urinoirs in deze gemeente en den stank, dien de tonnen voor faecaliën-afvoer nog dikwijls verspreiden, hetgeen ongetwijfeld aan slechte afsluiting moet worden geweten, had de Commissie de eer eene missive aan het Gemeentebestuur d°. 4 October 1881, in te zenden met verzoek de aandacht der politie op beide zaken te willen vestigen en haar aan te bevelen voor het rein hou- '101 den der urinoirs en de goede zuivering en afsluiting dei- tonnen zorg te dragen. Ingevolge aanbeveling in verschillende dagbladen en tijdschriften van een eenvoudig en goedkoop toestelletje ter bepaling van het vetgehalte van melk, besloot de Com missie een zoodanig toestel, dat onder den naam van Pioskocp in den handel wordt gebracht door de Heeren Boeke en Huidekoper te Groningen, aan te schaffen en de deugdelijkheid er van te onderzoeken. Het bleek aan de Commissie, dat, hoewel het juiste vet- en watergehalte niet door dit toestel kan bepaald worden, het toch een eenvoudig, voor ieder gemakkelijk te hanteeren middel aan de hand geeft om te onderzoeken, of de melk al dan niet afgeroomd of met water vermengd is. Daar de Commissie klachten had ontvangen aangaande den slechten toestand van de le pomp in de Laarstraat, dat somtijds een walgelijken stank zou verspreiden, heeft zij een scheikundig onderzoek naar dat water ingesteld, doch bevonden, dat de toestand voldoende was geworden en de oorzaken van de tijdelijke verontreiniging waren opgeheven, nadat aan de pomp verbeteiing was aange bracht. Nog steeds vindt men in deze gemeente een groot aan tal pompen met het opschrift«ongeschikt voor drinkwater." De Commissie heeft reeds meermalen daarop gewezen met het oog op het gevaar, dat slecht drinkwater in tijden van epidemieën voor de bevolking zou kunnen opleveren, vooral daar, waar, zooals bij de pomp op den Paardenwal, dage lijks honderden kinderen dit water, in weerwil van het opschrift, gebruiken. Daar nu het onderzoek van vele stadspompen reeds een geruimen tijd geleden had plaats gehad, besloot de Commissie nog eens een algemeen onder zoek van alle gemeentepompen te ondernemen, en wel op eene meer nauwkeurige wijze dan dit tot nog toe was ge- BIJLAGE B.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 52