78 vorst, overstroomingen en dergelijke verschijnselen. Eerst door overstrooming en later door langdurige droogte, kan men den bouw van Tarwe en Rogge als geheel mislukt beschouwen. Van schadelijk gedierte heeft men geen last ondervonden. De gezondheidstoestand van het vee was gunstig, terwijl men van ziekte onder de gewassen geen last ondervond op lagen grond kwam op enkele akkers ziekte in de aard appels voor. Staat van de hoeveelheid der beteelde hektaren, met opgaaf der hoofdgewassen en tweede vruchten, alsmede na welk gewas laatstgemelde zijn geteeld. Opbrengst per hektare en gezamelijke opbrengst, uitgedrukt in hektoliters, stuks of geldswaarde in guldens. Granen en handelsgewassen. Tarwe Rogge Zomergarst Haver. Boonen. Erwten Aardappelen 3 5 10 60 4 6 60 16 14 22 16 24 24 200 48 70 220 960 96 144 12000 Voedergewassen. Mangelwortels Koolraap Wortels 18 4 5 40000 20000 18000 Algemeene opmerkingen omtrent tuinbouw en bloemisterij. De landerijen bij de stad worden veelal met tuinvruch- 79 ten beteeld bij kleine hoekjes, dikwijls door en onder elkander, zoodat de uitgestrektheid, door de verschillende gewassen ingenomen, niet kan worden opgegeven. Door de bloemkweekers zijn in het vorig jaar 90000 bloemen in potten door geheel Nederland, en ook naar Duitschland verzonden. Boomgaarden worden alhier niet aangetroffen, evenmin als boomkweekerijen, houtteelt of bosschen van hakhout of opgaande hoornen. In deze gemeente hebben nimmer marken of gemeente gronden bestaan, welke vroeger zijn verdeeld of nog te verdeelen liggen. Alhier valt geen grond te ontginnen, zijnde voorlang alles productief gemaakt. Duinbeplantingen en afzanderijen bestaan hier niet. De toestand van den veestapel was gunstig. Bij de paarden kwamen drie gevallen van kwaden droes voor. De door deze ziekte aangetaste paarden werden, in gevolge het advies van den districts-veearts, afgemaakt. Handel in paarden komt hier weinig voor en op den aan- fok legt men zich niet toe. In de runderen werd veel handel gedreven, terwijl de aanfok bevredigende resultaten opleverde. De handel in schapen en varkens was eveneens levendig, terwijl hooge prijzen werden besteed. Enkele gevallen van mondzeer kwamen bij koeijen voor. Opgave van het aantal dekhengsten, veulenmerrien, veu lens en werkpaardenezels en muilezelsspringstieren, melkkoeijen en melkvaarzen, kalveren en pinken, mestvee en trekossen, schapen, houders van schaapskuddengeiten en bokkenvarkens, van het pluimvee en van de bijen teelt, te weten a. Paarden. Dekhengsten Opbrengst per bekt. in liekto- liters. kilogr. stuks of gelds waarde Geheele opbrengst in hekto liters kilogr. K 03 p? Hoofd gewas Tweede gewas Opbrengst per liect. in Geheele opbrengst in Hek taren Hek taren hekto liters kilogr. stuks of gelds waarde 1 hekto liters kilogr. stuks of gelds waarde

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 41