76 HOOFDSTUK XI. Landbouw en Veeteelt. Algemeene toestand. Men mag aannemen dat de land bouw, die hier op kleine schaal wordt gedreven in de laatste jaren is vooruitgegaan, waarvan als bewijs kan strekken, dat perceelen die vroeger met moeite konden woiden verpacht, thans met graagte gepacht worden.2 De voornaamste artikelen van landbouw bestaan in Aard appelen, Rogge en Tarwe. Van de al of niet goede opbrengst hangt de voor- of tegenspoed van den landbouwer veel af. De ter markt aangevoerde artikelen vonden gereeden aftrek, terwijl de landbouwers van ziekte of schadelijk ge dierte weinig nadeel hebben ondervonden. Koop- en huurwaarde der landerijen. Daar de meeste gronden aan de gemeente toebehooren, worden er zeldzaam verkoopingen van gronden in de gemeente gehoudenheeft echter eene verkooping plaats dan is de prijs van den klei grond f 3000.— a f 4000.en van den zandgrond f 2000. a f 3000.— per Hektare. De huurwaarde der landerijen is als volgt Bouwland, klei per H.A. f 200.— a f 300.— zand - 100.— - 150. Weiland 65.- - 110.- Hooiland ioo._ 180.— Deze pacht werd althans in de laatste jaren bedongen. Alhier bestaat eene Afdeeling der Geldersche Maatschap pij van landbouwvoorts eene Landbouwers-vereeniging waaraan is verbonden Zutphen's Landbouwers-veefonds: »De onderlinge hulp" met 76 leden en 429 verwaarborgde koeijen ter waarde van 12.110. 77 Voor 9 gestorven koeijen werd in 1881 vergoed 868.60. Bij de toetreding tot dit fonds wordt betaald 1% van de geschatte waarde der koeijen, terwijl tevens l/2 cent van elke f 10.— der geschatte waarde per week wordt bijgedragen. Bij sterfgeval wordt de geheele geschatte waarde vergoed. Het vee wordt door het bestuur gekeurd, alvorens in dit fonds te worden opgenomen. De administratie, het taxeren, en het opbranden ge schiedt kosteloos. De gecontribueerde gelden worden alle maanden in de Spaarbank belegd. Tevens bestaat hier eene afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw- en Plantenkunde welke in 1878 is opgerigt. Deze vereenigingen oefenden eenen gunstigen invloed op den landbouw uit. Evenals in 't vorige jaar werd in de maand September vanwege de Yereeniging »Floralia'' in een der beneden lokalen van de Sociëteit aan de IJsselkade alhier eene ten toonstelling gehouden van bloemen en planten, gekweekt door den arbeidenden stand in deze gemeente. De ten toonstelling, waarvan de planten te voren door de jury-leden met zorg waren gekeurd, is daarna op 17 en 18 September voor het publiek geopend en door honderden personen met belangstelling bezocht, aangezien ditmaal de gekweekte planten voor een groot deel bijzonder mooi en met veel zorg gekweekt waren. De prijzen zijn aan de bekroonden uitgereikt, door den Voorzitter van de Maatschappij van Tuinbouw en Planten kunde, Afd. Zutphen en Omstreken. Deze tentoonstelling is goed geslaagd. Van invoer van nieuwe gewassen, werktuigen en vee rassen is niets bekend geworden. Van de toepassing van nieuwe uitvindingen is niet ge bleken. Misgewas en verlies van oogsten door onweder, hagel,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 40