72 Het materieel en hulpmiddelen voor het onderwijs ver- keeren in goeden staat. VIII. Kunsten en wetenschappen. Teeken-, beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn in deze gemeente niet aanwezig. De in deze gemeente gevestigde muziekschool mag zich in een gewenschten bloei verheugen. Het onderwijzend personeel vervult bij voortduring zijn taak tot tevreden heid van het Bestuur, terwijl de leerlingen goede vorde ringen maken. Het Bestuur houdt zich onledig met het maken van een nieuw reglement. Deze school ontvangt van wege de Gemeente voor den tijd van zes achtereenvolgende jaren een jaarlijksch sub sidie van f 2500, benevens de kostelooze verstrekking van de benoodigde lokalen, vuur en licht daaronder begrepen. Het teekenen en boetseeren wordt aan de Burgeravond school onderwezen. De in deze Gemeente bestaande afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield 's winters geregeld hare vergaderingen en telt 130 leden. Van hare vrij aanzien lijke bibliotheek wordt veel gebruik gemaakt. Naar aanleiding van een adres van het bestuur der kunstvereeniging »Pictura" alhier, om van gemeentewege finantieel ondersteund te worden voor het houden eener tentoonstelling, werd bij Uw besluit van 7 Januarij be sloten aan die vereeniging een subsidie te verleenen van f 175.onder voorwaarde dat één der uit te loven gou den medailles, werd beschouwd als te zijn gegeven door de Gemeente Zutphon. Den 18 April d. a. v. is de Pictura-tentoonstelling van schilderijen van levende Nederlandsche meesters, in de bovenzalen der Groote Sociëteit alhier geopend geworden; 73 zij heeft geduurd tot den 15 Mei, terwijl door de onvermoeide pogingen van het bestuur deze tentoonstelling uitstekend is geslaagd. De vereeniging »Pictura'' telt 179 leden. De alhier gevestigde Volksleeskamer, die ten doel heeft meer kennis en beschaving onder den werkenden stand te verspreiden, telt 60 leden. Het Genootschap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen (Physica) hield in den afgeloopen winter wekeljjks zijne vergaderingen en telt 58 leden en 3 hono raire leden. De Rederijkerskamer Polyhymnia" met 17 werkende, 160 niet-werkende en 50 buitenleden, hield haar goeden naam staande. HOOFDSTUK X. Armwezen. In den toestand van de behoeftige klasse, vergeleken met het vorige jaar, of met vroegere jaren, valt geene merk bare verandering te meldem; die toestand is vrij gunstig. Genoegzaam bestaat hier gelegenheid voor den behoef tige om werk te bekomen. De Diaconie-besturen en In stellingen van weldadigheid bleven voorzien in de behoeften van hen, die door ouderdom of gebreken daartoe zelve niet in staat waren. Tot het verkrijgen van kosteloos onderwijs, door kinde ren uit den behoeftigen stand, werd voldoende gelegenheid gegeven en getrouw schoolbezoek zooveel mogelijk bevorderd. Instellingen van Weldadigheid enz. Luidens de tabellen over 1880 werden regtstreeks door

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 37