66 Aan school E. werd ingevolge de nieuwe verordening eene avondherhalingschool verbonden. Aan deze school worden alleen meisjes toegelaten, die den vollen leeftijd van 12 jaren bereikt hebben. Behalve door bet hoofd dier school werd daaraan door eene onderwijzeres onderwijs gegeven. Aan de alhier bestaande Zondagschool werd door twee onderwijzers aan ongeveer 25 mannelijke en 190 a 200 vrouwelijke leerlingen onderrigt gegeven in het zingen en in het lezen van den Bijbel. De Gemeentebewaarscholen zijn drie in getaleene voor den meer gegoeden stand met ééne hoofdonderwijzeres en 3 helpsters, waarop 98 kinderen aan deze school is eene handwerkschool verbonden welke door 48 leerlingen werd bezocht eene voor betalenden en niet betalenden met eene hoofd onderwijzeres en 6 helpsters waarop 418 kinderen; en eene voor betalenden en niet betalenden (in de Hoven) met ééne hoofdonderwijzeres en 2 helpsters waarop 93 kinderen. Verder bestaat hier eene bijzondere bewaarschool voor R.-C. tellende circa 259 kinderen; aan het hoofd van die school staat eene hoofdonderwijzeres bijgestaan door 3 helpsters, en eindelijk eene kleinkinderen- of maïtressen- school met ééne onderwijzeres en ongeveer 6 kinderen. Het verslag omtrent den toestand der Gemeentelijke Be waarscholen volgt hierna als bijlage. III. lnrigtingen tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen. De Normaalschool telde 51 kweekelingen, 33 mannelijke en 18 vrouwelijke, onder dit getal zijn 5 Rijkskweekelin- gen begrepen met eene toelage van f 300. Van deze legden in het afgeloopen jaar 4 als onderwij zer en 3 als onderwijzeres met gunstig gevolg examen af. 67 Het onderwijs werd door 8 onderwijzers gegeven, die gezamenlijk eene Rijkstoelage van f 3850 genoten. Geene subsidiën of bijdragen voor de opleiding werden verleend. IV. Scholen volgens de wet tot regeling van het middelbaar onderwijs. In deze gemeente bestaan a. Eene Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus, met 1 Directeur, tevens Leeraar, en 15 Leeraren. Het getal leerlingen bedroeg op 31 December 101, waarvan 94 volledig onderwijs ontvingen en 7 in enkele vakken; 4 leerlingen werden vrijgesteld van de betaling van schoolgeld. Van de 101 leerlingen waren 62 uit deze gemeente en 39 van elders. b. Eene Burgeravondschool, met 1 Directeur, 1 Onder directeur, tevens Leeraar, 8 Leeraren en 3 Hulpleeraren. Op 31 December was het aantal leerlingen 127, van welke 94 onderwijs ontvangen in alle vakken: 45 leerlin gen waren vrijgesteld van de betaling van schoolgeld. Landbouwscholenscholen voor de zeevaart en ge stichten voor doofstommen en blinden zijn in deze gemeente niet aanwezig. De staat van het onderwijs aan de lnrigtingen van het Middelbaar Onderwijs is zeer goed en die der Schoollokalen voldoende. Groote zorg wordt besteed aan den staat van het materieel en de hulpmiddelen voor het onderwijs. De Commissie van Toezigt op het Middelbaar Onderwijs heeft, gelijk vroeger, over den toestand hiervan een bere deneerd en zaakrijk verslag uitgebragt, dat hierna als bijlage is opgenomen wij veroorloven ons U naar dat stuk te verwijzen. Van het Rijk werd een subsidie van f 7000.voor de Hoogere Burgerschool ontvangen.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1881 | | pagina 35