droegen in 1872 gezamentlijk eene som van 551,87s, terwijl zij in huur opbragten 1639,31s, waaronder f 572,60 voor het gebruik van het stedelijk badhuis. Onder de uitgaven zijn begrepen de kosten van aankoop van een nieuwen molensteen voor den korenmolen, bij minste inschrijving geleverd voor f 110,74, en van eenige verf- werken bij aanbesteding tot eene som van 58. De kosten van onderhoud overschreden de bij de Be grooting vastgestelde som met f 86,875, veroorzaakt door het aanschaffen van den molensteen, waarop bij de Be grooting niet was gerekend. Gemeente-gronden- De opbrengst der gemeente-gronden, als losse landerijen of vloglandenweilanden, tuinen en bleekerijen, bedroeg de som van 50895,25. Bouw- en weilanden. De bouwlanden verkeerden in goeden staat. Verpach tingen hebben in het afgeloopen jaar niet plaats gehad. De bouwlanden genaamd het 2e lot der ingeloste Kop pelen, alsmede een gedeelte van den 3en, 4en, 5en, 6en en 7en kloot der ingeloste Koppelen of het Gallilée, zijn om der- zelver lage ligging en de tengevolge van den langdurigen hoogen waterstand van de Berkel en daardoor gedurig inkomende klagten van de pachters ten vorigen jare buiten verpachting gehouden, en van gemeente-wege met haver en klaver bezaaidom vervolgens tot weiland te blijven liggenhetgeen, even als zulks heeft plaats gehad met het ge deelte bouwland op de Linie van Hooff, naast de mestplaats buiten de Larepoort gelegen en met een gedeelte van het 8e perceel bouwland op den Overmarschtot dusver tot het halen van zand beschikbaar gehouden, goede resul taten heeft opgeleverd. Het bouwen van eene nieuwe boerenwoning op het Erve den Brink werd aanbesteed voor f 4028. De wei- en hooilanden lieten zich aanvankelijk goed aanziende hooge waterstand in het begin van Junij waardoor de lage wei en hooilanden werden onder water gezet, stelde de goede verwachting echter zeer te leur; evenwel hebben de in het voorjaar daargestelde dammen op de uiterwaarden boven de Brug veel bijgedragen tot voorkoming van grootere schade en kan nu het grootste gedeelte dier uiterwaar den voor inundering gevrijwaard blijvendat trouwens met kostenmoeite en inspanning geluktehetgeen vooral het geval was met het gedeelte der uiterwaar den beneden de Brug, waar het lijnpad als waterkeering dienende, in vergelijking met de waterkeering boven de Brug veel lager lag. Het gras leed door den langdurigen hoogen waterstand en het daardoor overvloedig inkomende kwelwater zeer en verminderde veel in waarde, evenwel niet in die mate als ten vorigen jare toen, na de inun- deering veel slib was achtergebleven en het gras voor de voeding geheel onbruikbaar werd. Het vond nu dan ook gereede koopers. In de weilanden langs den ouden IJssel, bepaaldelijk in de lage gedeelten der Kijfsdijken en in den Mosterdpot of Kalverweidewerden de slooten uitgediept en verbreed ter verbetering van de afwatering van het lioogere gedeelte voorts de rietwortels en de leem op hoopen ter rotting gezetom later tot verhooging en bemesting te kunnen dienen. Bij de begrooting is voor onderhoud en verbetering der landerijen en weilanden toegestaan 6645,25; de uitgaven bedroegen met bovengemelde aannemingssom voor het 10 11

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1872 | | pagina 7