De kweekelingen van de Normaallessen vormden in dat jaar ééne klasse van 24 leerlingen. Eene Volkszangschool met 123 jongens en 170 meisjes als leerlingen en eene Burgerzangschool met 45 mannelijke en 71 vrouwelijke leerlingen. Het onderwijs aan beide inrigtingen draagt goede vruchten. Het wordt gegeven door één Directeur en 3 hulponderwijzers. De alhier bestaan hebbende Zweminrigting is opgeheven ten gevolge van het te niet gaan der daarmede in verband staande Badinrigting. In den loop van den vorigen zomer is van gemeentewege in de gracht bij het Prinsenbolwerk eene gelegenheid tot baden en zwemmen verschaftwaarvan door het publiek druk gebruik werd gemaakt. VII. Latijnsehe scholen, gymnasia en athenaea. Het getal onderwijzers aan het Gymnasium alhier be draagt 4; dat der leerlingen 32. Het aan deze inrigting gegeven onderwijs is zeer voldoende. VIII. Kunsten en Wetenschappen. Muzijk-teeken-beeldhouw- en bouwkundige scholen zijn hier niet aanwezig. Handteek enen en boetseren wordt aan de Burger-avondschool onderwezen. Het in deze gemeente gevestigde Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen houdt's Winters geregeld hare vergaderingen, evenzoo het alhier bestaande Genoot schap tot beoefening van Natuurkundige Wetenschappen. Behalve dat nu en dan de voordragten op deze vergaderin gen met belangstelling ook door Dames zijn aangehoord, werden in den afgeloopen winter door de Leeraren J. A. Snijders over Natuurkunde en J. G. Frederiks over Ne- derlandsche geschiedenis lessen aan Dames gegevenwaartoe zich een 50tal hadden aangemeld. 35 De hier gevestigde Volksleeskamer, verspreiding van meerdere kennis en beschaving onder den werkenden stand ten doel hebbendebreidt haar ledental uit en ondervindt al meer belangstelling en medewerking. HOOFDSTUK X. Armwezen- In den toestand van de behoeftige klasse, vergeleken mot het vorige jaar valt geene merkbare verandering te melden voor zoo ver deze gemeente betreft. Er bestaat hier nog al gelegenheid om door handenarbeid iets te verdienen, terwijl de Diakonie-besturen en andere instellingen van liefdadigheid zich het lot aantrekken van hendie door ouderdom of gebrekkelijkheid niet in staat zijn zelve in hunne behoeften te voorzien.- Omtrent de in het vorige verslag aangehaalde plaats gehad hebbende wijziging door Burgemeester en Wethou ders in de lijst der instellingen van weldadigheidbe doeld in art. 2 der Wet van 28 Junij 1854 (Staatsblad No. 100), en welke betrekking heeft op de hier gevestig de gestichten het Oude en Nieuwe GasthuisBornhof en Burgerweeshuiskan voor alsnog niets naders worden medegedeeld, daar men eene hoogere beslissing afwach tende is. Als middelenzoo gewone als buitengewone tot leniging en vermindering der armoede aangewend, werden behalve de hier na te noemen instellingen tot voorkoming van ar moede ook_ het onderwijs en de werkverschaffing dienstbaar gemaakt. De stadsschool voor armen en minvermogenden, alwaar 34.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1872 | | pagina 19