g. Toezigt op de Prostitutie. Ten gevolge der in werking treding van de nieuwe verordening op de Huizen van ontucht en de publieke vrouwen wordt het toezigt op de prostitutie met meer klem gehandhaafd. Een lötal aan ontucht zich overgevende vrouwen staan als zoodanig bij de Politie ingeschreven, terwijl geregeld tweemalen 's weeks, in een daartoe in het Ziekenhuis aangewezen locaalde visitatie plaats vindt, ten gevolge waarvan in het afgeloopen jaar een 16tal ziekte gevallen van Syphilis werd geconstateerd; de daaraan lij denden wachten hare genezing in het Lazaretli af. h. Toezigt op de levensmiddelen. Bij voortduring wordt streng toezigt gehouden op de deugdelijkheid van het voor de slagtbank bestemde vee vleeschvisch en andere onder het bereik vallende levens middelen. Het drinkwater is in deze gemeente over het algemeen van zeer goede hoedanigheid. i. Gezondheidscommissie. Het verslag der Gezondheidscommissie luidde over het afgeloopen jaar als volgt: Aan Heeren Burgemeester en Wethouders der Gemeente Zutphen. De Gezondheidscommissie alhier heeft de eernaar aan leiding der bepaling in art. 9 van hare verordening vervat, aan Burgemeester en Wethouders verslag te geven van hare verrigtingen gedurende het afgeloopen jaar. Als naar gewoonte heeft de commissie getracht zooveel mogelijk aan hare roeping te beantwoorden, door steeds een waakzaam oog te houden op al die zaken welke op de openbare ge zondheid der ingezetenen een schadelijken invloed zouden kunnen uitoefenen. Dit verslag kan thans zeer kort zijn. Belangrijke epidemiën toch hebben dit jaar in deze Ge meente geen plaats gehad, terwijl die der pokken in het vorig jaardoor het tijdig nemen van de noodige maat regelen tot voorkoming van de uitbreiding dezer ziekte naar wensch is beperkt gewordenevenzoo zijn door de Commissie bij het weder naderen der cholera, de noodige maatregelen van voorzorg genomen, vooral met het oog op reinheid van woningengangen goten urinoirs priva ten, afvoer van faecale stoffen, enz., waarbij zij door eene gewenschte medewerking van het Dagelijksch Bestuur kracht dadig werd ter zijde gestaan en hoezeer genoemd bestuur steeds voortgaat, met het doen opruimen en verzamelen van mest en faecale stoffenwaardoor in het belang dei openbare gezondheid, de reinheid in het algemeen wordt bevorderd, gevoelt zich de Commissie echter gediongen aan U. E. A. eene krachtige handhaving der stedelijke verordening op het gebruik en reinhoudeu van goten straten wegenenz. beleefdelijk aan te bevelen. Het is den leden der Commissie meermalen geblekendat vooral het toezigt op de reinheid der gotenniet slechts in afgelegene maar ook in meer aanzienlijke buurten veel te wenschen overlaat. Werd in een vorig jaar door de Commissie aan de zorg van U. E. A. met den meesten 'aandrang aanbevolen, een naauwkeurig toezigt op de handhaving der verordening op de prostitutie te dier tijd door de Gezondheidscommissie herzien, en met memorie van toelichting aan U. E. A. ingezonden zij had de eer voor eenigen tijd een exemplaar van genoemde verordening op nieuw door den Raad her zien, gewijzigd en vastgesteld, te ontvangen en vleit zich dat thans hiermede het gewenschte doel beter zal worden bereikt. Bij het uitbreken ook in deze gemeente van de zoo genaamde tongblaar onder het veeachtte zich de Com missie verpligtaangezien deze epidemie door het gebruik 24 25

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1872 | | pagina 14