50 wercl nu het overige deel daarvan door het af karren van den ondergrond uit de daarbij gelegen weide het le blok koeslag gelijk aangehoogd, waardoor het geheel uit zij nen drassigen toestand gebragt, en in goed vast weide land is herschapen. Het eerste blok koeslag onderging door deze bewerking mede eene belangrijke verbetering. Yerder werd een stuk land genaamd het Plakslag of achterste land bij het erve Stapelvoort onder Voorst, ter grootte van 1 bunder, 56 roeden 120 ellen omgezet, om te dienen voor akkermaalshout om met ongeveer 12000 stikken bepoot te worden. Zoo ook is aldaar een stuk moerassige grondgroot 1 'A, bunder, omgezet en bekwaam gemaakt voor den aanleg van opgaand eikenhout, waar van de bepoting mede in dit voorjaar is geschied. Yoorts is aan eene weide gelegen aan de Berkel bij Lentinks- vonder onder Almen een begin gemaakt, om een zich daarin bevindenden hoogen hietbelt naar het lage ge deelte te verkruijen en daarmede te digten en gelijk te maken de daarin aanwezige kolken, gaten, enz. waar door het reeds eene betere ligging heeft verkregen en meer productief is gemaakt. Ter verbetering der bosschen is in het afgeloopen jaar al het noodige aangewend. Met het aankweeken der ver schillende houtsoorten is men geregeld voortgegaande uitpoting daarvan was in het afgeloopen jaar nog al aan zienlijk en bestond uit ruim 400 eiken en 100 beuken heesters, 7500 pootels, 16700 eiken stekken, 9200 kreef ten, 500 herken en 150 populieren, voorts 58 appelen en perenboomen op de verschillende boerenerventerwijl zijn uitgezaaid 12 mud eikels. De inkomsten van de akkermaalsbosschen waren over het afgeloopen jaar nog al aanzienlijk te noemen. Wel bragt de hooge prijs van de schors en het hout hiertoe veel bij, maar en wel voor een groot gedeelte, kan men de ruimere opbrengst toeschrijven aan de meerdere ople- 51 vering van het houtten gevolge van de aangebragte verbetering. Behalve de heide of woeste grondstukkenwelke door de pachters in cultuur zijn gebragt, werd door provisoren zoo veel mogelijk bevorderdom van die gronden de geschikte stukken bekwaam te maken, om met houtge wassen te kunnen worden bezet. Zoo werd bij Almen ruim een bunder omgezet, om bij een akkermaalsbosch te worden aangetrokkenzoo mede een dergelijk stuk op eene andere plaatshetwelk met heesters zal worden bezet terwijl op of langs sommige stukken cingels werden aan gelegd. Tot de uitpoting op deze gronden, werden inliet afgeloopen jaar gebezigd ruim 30,000 dennen. De Naai- en Breischool werd even als vroeger druk bezocht en blijft een zeer heilzamen invloed op de ontwik keling en vorming van het opkomend geslacht uitoefenen. Reeds sinds verscheidene jaren is men opgehouden te bevorderen dat spinwerk aan behoeftigen werd verschaft, hetwelk in het minst geen bezwaar heeft opgeleverd. Bij voortduring wordt echter het verschaffen van brei- en strikwerk aan minvermogenden bevorderd; door de ge meente wordt hiervoor eene bijdrage van 75 verstrekt. De Bank van Leening is op nieuw voor één jaar ver pacht. Hare werking bleef geregeld en gaf tot geener- hande klagte aanleiding. Het Zieken- en Begrafenis-fonds is toegenomen. De toestand der Spaarbank is gunstig. Bij de Spaarkas klom het getal inleggers tot 80, door wie werd gestort 1051,15, en die dus met inbegrip van de in Maart 1863 in kas geblevene 75,983, te goed hadden 1127,13'5. Eene bijzondere Commissie had zich gedurende den af geloopen zomer bezig gehouden met het aankoopen van turf, zoo om te voldoen aan de behoefte der inleggers als ter inwisseling van de turfkaartjes. Door deze Com- O O Do

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 27