48 Ten aanzien der gebouwen op de boerenererven is voor liet gewoon onderhoud behoorlijk zorg gedragen, terwijl bovendien de volgende vernieuwingen en herstellingen aan sommige gebouwen nog hebben plaats gehad, als: 1. Op het erve de Voorst of Halthuizerplaats onder \oorst, werd eene nieuwe schuur aangebouwd. 2. Op het erve het Hummel in Leestenalwaar de stalling voor het vee te weinig ruimte bevatte, is het achterhuis verlengd en meer doeltreffend ingerigt gewor den, waardoor tevens het bedoeld gebrek is verholpen geworden. 3. Aan het erve Groot Mensink in Harfsen, welks achterhuisstallingenz. is slechten staat verkeerden zijn de achter- en zijmuren vernieuwd en de stalling voor het vee meer regelmatig ingedeeld. 4. Op het erve Hulshof' in Almen werd eene daarbij behoorende schuur verplaatst en in orde gebragtals noo- dig ten gevolge der aan dat erve in het vorig jaar ge dane verbouwing. In het vorig jaar werden de gebouwen langs de Molen beek op de het jaar te voren gelegde grondmurenopge- tiokken en zijn alzoo de aldaar te plaatsen oeconomie-ge- bouwen voltooidbestaande met de reeds vroeger ver melde bergplaatsen voor brandstoffenkalk en zeewier uit twee afdeelingendroogerij namelijk en wasscherij. De droogerij bestaat uit twee vertrekkenwaarvan een dient tot zuivering en het in orde brengen van bedden, het ander tot drooglocaalwaarin zijn aangebragt 2 for nuizen met waterketels ten einde de daaraan grenzende wasscherij door middel van buizen van het noodige warme water te voorzien en tevens, om in de in gemeld locaal zich bevindende droogstoof den vereischten warmtegraad te ontwikkelen tot het droogen van matrassen, kleedingstuk- ken enz. De wasscherij bevat eene locaal met do noodige pom- 49 pen en leidingen voor koud en warm water, waschkuipen enz. voorts een vertrek tot ontvangst van het gewassclien goed, waarin geplaatst is eene centrifugaal droogmachine om ter vermijding van handenarbeid het eerste en meeste vocht te verwijderen en ten derde een vertrek als ont vangkamer van het drooge goedtevens dienstig voor eetkamer van het bij de wasscherij benoodigde personeel. Over de hiervoor genoemde vertrekken voor water en droogerijbevindt zich een zolderingerigt met tocht- luiken, om ook op deze wijze het natte goed te eerder te doen droog worden. De kamer, vroeger gebezigd als vertrek om in te droogen, is door het plaatsen van eene deur, uitkomende in het Gestichtmet de afdeeling der onrustige vrouwen 4de klasse, vereenigd en maakt alzoo met die afdeeling een geheel uit. Yerder zijn de zes badkamersin het Krankzinnigen-Gesticht zoowel in de vrouwen- als mannen- afdeeling, wat de druip- en stortbaden betreft, ingerigt met liooge drukkingskranenwelke beter dan de gewone aan het doel beantwoorden. Tot het verbeteren der landerijen en het tot land aanmaken van woeste gronden, is door sommige pachters der boerenerven van het gesticht in het afgeloopen jaar weder het hunne toegebragt, terwijl aan woeste gronden en aan die, welke als zoogenaamde vlogtlanden zijn ver pacht, het gevorderde werd verrigt. Zoo zijn onder an deren onder het erve de Croezerij in de gemeente Hengelo eenige stukken lage grondmoeraselzenpas enz.door het afkarren van een hoogen kamp bouwlandter grootte van GO roeden, tot eene bepaalde hoogte gebragt, om tot weideland te worden aangemaakt ter gezamentlijke grootte van ongeveer 2 bundersgelegen achter genoemd erve hetwelk tot verfraaijing dier bouwplaats veel bijdraagt. Aan do weidegenaamd het lage Koeslag onder Baak waarvan in 1862 reeds een derde deel was opgehoogd, 4

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 26