28 B. Semmelink voor onderwijs in liet rekenenalgebra en meetkunde werd gemiddeld bezocht door 53 leerlingen 2 minder dan het jaar te voren. De bijzondere Zondagschoolgehouden de onderwijzers J. de Vries en P. A. Biermasz, bleef op den vroe- geren voet. Het onderwijs wordt er kosteloos gegeven. Van de bijzondere school van den onderwijzer J. Jan sen ten doel hebbende om volwassenen te leeren lezen maken slechs zeer weinigen gebruik. De normaallessen zijn in het vorig jaar door 68 kwee- kelingen bijgewoond, waarvan 18 buiten-kweekelingen8 hebben in dat jaar acte van hulponderwijzer verkregen. Alhier bestaat een Onderwijzers-gezelschaptellende 9 leden. In deze gemeente zijn aanwezig drie Bewaarscholen als eene voor minvermogenden, waar niets wordt betaald en waarop zich bevinden 200 kinderen. Een bijzondere voor R. C.tellende 177 kinderen, en eene bijzondere voor gegoeden, tellende 81 kinderen. Aan het Stedelijk Gymnasium zijn bij voortduring zes onderwijzers verbondenals een rectoreen praeceptor twee leeraren in de moderne taleneen leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde en een in de wis- en natuur kunde, met uitzondering van een, allen Litt. Doctoren. Het getal leerlingen op deze inrigting bedroeg in de le afdeeling 41in de 2e afdeeling 52in het geheel al- zoo 93. Bij voortduring wordt het onderwijs aldaar gegeven ge roemd, en het daaiwoor in 1851 ingerigt gebouw voldoet ook op den duurvooral nu door in de straat daarlangs klinkersteenen in plaats van keijen te leggen, het geraas, door voertuigen anders veroorzaakt wordendeveel minder hinderlijk is geworden. De door het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeenin 1842 alhier opgerigtc school 29 voor Toeken- en Bouwkunde, alsmede werkscliool, bleef sedert hare oprigting en alzoo gedurende een tijdvak van 21 jaren, aan het dool, hetwelk men zich bij hare oprig ting had voorgesteld, beantwoorden. Gedurende dat tijd vak werd het onderwijs aan een aanzienlijk getal leerlingen gegeven, gemiddeld hebben jaarlijks ruim twintig leerlin gen hetzelve kosteloos genoten. De uitkomsten der studie zijn minder naauwkeurig op te sporen bij die leerlingen, welke de kunst alleen beoefenen als middel ter beschaving en uit liefde voor de kunst zelveniettemin zijn er ge noegzaam bewijzen voorhandenom te doen zientot welk eene belangrijke hoogte sommige jongelieden het in de handteekenkunstboetseerkunst en verdere vakken hebben gebragt. Hieruit volgt dan ookdat meer sprekende re sultaten der Teekenschool zijn op te sporen en aan te wij zen bij de leerlingenwelke in de bouwkunst worden on derwezen zij toch beoefenen de kunstom van haar nut in het dagelijksch leven te trekkenen voorts om in den stand of het handwerkwaarvoor zij worden opgeleidhet tot eene hoogte te brengen welke onze tijd vordert, en, ofschoon hier en elders verspreid, zijn zij zoo vele bewij zen van het doeltreffende der instelling en getuigen hun stand in de maatschappij en hunne werkenwat zij hier hebben geleerd en welk een grond zij hebben gelegd voor hunne verdere ontwikkeling. Velen toch doen hun stand als bazen of onderbazen, hier en elders werkzaam, eer aan. Van de jongelieden, die op de school hunne bouwkun dige opleiding genotenzijnvoor zoo ver men heeft kun nen nagaan, sedert hare oprigting in 1842 in de maat schappij geplaatst 10 als timmermansbazen, 7 als metse laarsbazen 9 als aannemers van Rijks werkeneen als stukadoor3 als landmeters11 als opzigterswaarvan 3 bij den Waterstaat, 2 bij de Rijks spoorwegen, 3 bij stads werken en 3 bij particuliere werken. Vijf architecten waarvan een te New-York, een te silageeen te Gorinchem

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 16