26 geven in de vakken a, b, c, e, g en i, op de twee laatstgenoemde in de vakken ai van art. 1 der wet, zoomede in de beginselen der Fransche taal. Wijders zijn hier te vermelden twee bijzondere scholen, als eene op de school voor teeken- en bouwkunde, voor de reken kunde, geheel kosteloos gegeven wordende, en eene ter beoefening der rekenkunde, algebra en meetkunde. Eindelijk zijn hier aanwezig twee bijzondere zondag scholen. Op de eene wordt onderwijs in het lezen en zin gen op de andere alleen in het lezen gegeven. De meeste hoofdonderwijzers en ook eenige hulponder wijzers hebben toelating tot het geven van huisonderwijs of hebben met overlegging hunner stukken kennis gege ven, dat zij voornemens waren huisonderwijs te geven. Buitendien bestaat er een huisonderwijzer voor de En- gelsche taal, een voor de vakken van lager onderwijs, een voor de drie levende talen, een voor de natuurkunde en een voor de schrijfkunst. De scholen bevinden zich in de vroegere localen, welke, met uitzondering van dat in de Hovenhetwelk afgekeurd is en door een goed zal worden vervangen, allezins ge schikt mogen worden geacht. De hoofdonderwijzer op de met 600 gesubsidieerde bijzondere school, is verpligt zich door ten minste een bekwamen hulponderwijzer, door de plaatselijke School commissie goed te keuren, te doen bijstaan. De overige hoofdonderwijzers op de bijzondere scholen staan, in dit opzigt onder geenerhande verpligting, doch zij doen het zich nogtans aan de vereischte hulp niet ont breken, zoodat in deze gemeente onderscheiden hoofd en hulponderwijzers werkzaam zijn, die geene bezoldiging of toelage van de gemeente genieten. Op de zesde openbare school bevonden zich gemiddeld 522 leerlingen, die gratis onderwijs genoten en wel 47 meer dan in 1862. De Avondschool werd door 73 kin- 27 deren bezocht, hetwelk eene vermeerdering van 26 bij het vorig jaar oplevert. Voor het onderwijs, aldaar gege ven wordende, wordt insgelijks niets betaald. De vijfde openbare school werd in het vorige jaar be zocht door een getal van 397 kinderenhetgeen eene vermindering oplevert van 3 leerlingen. De avondschool bleef nagenoeg op dezelfde hoogte zij telde 55 leerlingen. De vierde openbare school werd bezocht door een getal van 153 leerlingen, alzoo 13 minder dan in 1862. De derde openbare school werd bezocht door een getal van 139 kinderen en wel 39 minder dan in het jaar 1862. De tweede openbare school werd in het vorig jaar be zocht door 73 leerlingen, 11 minder dan het jaar te voren. De eerste openbare school telde in het vorig jaar 139 leerlingen, 13 minder dan in 1862. De gesubsidieerde school voor gewoon lager onderwijs werd in 1863 bezocht door een gemiddeld getal van 76 leerlingen, 5 minder dan in 1862. De gesubsidieerde school voor jongensvoor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs, telde een gemiddeld getal van 44 leerlingen23 minder dan het jaar te voren. De bijzondere school voor It. C. kinderen werd be zocht door een gemiddeld getal van 195 leerlingen, 15 meer dan het jaar te voren. Op de in 1863 opgerigte bijzondere school voor jon gens en meisjes bedroeg het getal leerlingen 123. Op de bijzondere school van Mejufvrouw Dompeling bevonden zich 27 meisjes, 4 meer dan het jaar te voren. De bijzondere school van Mejufvrouw J. W. IE van Dick werd door een gemiddeld getal van 37 meisjes be zocht, en wel door 5 minder dan het jaar te voren. De bijzondere school voor meisjes van mejufvrouw M. M. Kramer telde gemiddeld 11 leerlingenalle van nog zeer jeugdigen leeftijd en wel 4 meer dan in 1862. De bijzondere herhalingschool van den hoofdonderwijzer

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1863 | | pagina 15