44 gen, die te bezaaijen met eikels en te bepooten met kreeften. Langs enkele stukken zijn cingels aangelegd, waarop in het afgeloopen jaar eene hoeveelheid van p. m. 32000 dennen werden uitgepoot. De Naai- en Breischool werd wel bezocht, en bleef een heilzamen invloed uitoefenen. In de laatste jaren is men opgehouden met het verschaffen van spinwerk, hetwelk geen bezwaar op levert, maar men tracht het verschaffen van breiwerk bij voortduring te bevorderen, waarvoor wordt uit gegeven 75.00. De Bank van Leening is weder voor één jaar op den bestaanden voet verpacht, aan den vroegeren pachter. Hare werking is geregeld en geeft tot geene klagten aanleiding. Het Zieken- en Begrafenisfonds is vooruitgegaan. De Spaarbank is insgelijks vooruitgegaandoch niet veel. Het getal inleggers, gedurende 1859, in de Spaar kas, was merkelijk minder dan in 1858, en bedroeg 74, door wie gestort werd 785.933. Er bestaat ech ter vooruitgang in de cijfers der uitgereikte levens middelen en brandstoffen, zoodat blijkt, dat alleen is verminderd het getal dergenen, die contanten storten om contanten terug te krijgen. Bedenkt men nu hier bij, dat de Spaarkas voornamelijk is daargesteld om door het inkoopen en gros in den zomer, den min deren man in de gelegenheid te stellenzich in den winter goedkoop van brandstoffenvooral turf, te voor zien, en dat dan ook art. 10 van het algemeen regle ment, teruggaafin contanten, als uitzondering stelt, ja zelfs eene strafbepaling bevat op het zonder vol doende redenen terug erlangen van zijn' inleg in geld, 45 dan zal dit veel van den onaangenamen indruk weg nemen, die het vergelijken der cijfers maakt. Het resultaat der verstrekkingen wasdat aan de inleggers werden afgegeven 64710 lange turven, a 4.00 per duizend. 259.745 34 mud gruis, a f 1.30 per mud. 44.20 130'/2 rundvet, a 0.59 per 76.995 Voegt men hierbij het bedrag van het aan sommige inleggers in contanten terug gegevenead. 405.703 dan krijgt men als totaal bedrag der te ruggaaf. 786.64s en bleef er met het sluiten van het boekje van diverse inleggers, nog in kas 86.225. HOOFDSTUK XI. Gedurende het afgeloopen jaar had er volstrekt geene rustverstoring plaats. Eenige bijzondere maat regelen tot verzekering der goede orde, zijn in het minst niet noodig geweest. De klapperlieden blijven afgeschaft en de veldwach ters, tevens dienst doende als agenten van politie, voorzien zonder ongerief in deze dienst. Met het einde van 1859 is de klapperman in de Hoven afgeschaft. Voor onheil van brand mogt men in het afgeloo pen jaar bewaard blijven. De brandweer is goed geregeld. In het vorige jaar is de Gaz-fabriek in werking gekomen. De aannemer voldoet goed aan zijne ver- pligtingen. De straten en pleinen der Gemeente zijn uitmuntend verlicht. Het gaz vindt ook zeer veel af- fïemeente-t'olitie. Openbare Vciliglieid.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1859 | | pagina 24