38 Het Bestuur dezer Gemeente heeft met F. J W. Vrijheid eene overeenkomst geslotenom voor eene bijdrage van 75.00 'sjaars, brei- en strikwerk aan ingezetenen te verschaffen. In het afgeloopen jaar heeft hij minstens aan 22 personen, het hoogst aan 124 personen werk gegeven. Voor aankoop van gereedschappen, werkstoffen en arbeidsloonenwerd besteed. f 3245.00 De opbrengst van het fabrijkaat bedroeg. 3320.00 De ingekomen verslagen der van ouds bestaande broederschappenleveren niets meldenswaardigs op. De edele Stichter van het Gebroeders Bakker's "Weeshuis, is den li4011 Januarij 1859, in ruim 88 jarigen ouderdom ontslapen. Hij had een groot ge deelte van zijn aanzienlijk vermogen aan zijne stich ting vermaakt. Regenten waren daardoor bij magte, een voor de behoefte volkomen berekend huis aan te koopen, hetwelk spoedig zal worden betrokken. Daar door zal eindelijk een nog grooter aantal ongeluk- kigen geholpen kunnen worden. Bij den aanvang van 1859 bevonden zich in dit Gesticht 19 wezen, welk getal achtereenvolgens met 4 vermeerderde. Op 1 Maart vertrok R. J. Schut, tot tuinman opgeleid, in die betrekking naar een buiten bij Amsterdam. Op 1 Mei vertrok Johanna Jansen als dienstmeidterwijl A. E. Brokke op den 7den dier maand aan een hevige typhus over leed, en Derk Hogeweij in Augustus als volontair bij het Instructie-batailjon in dienst trad. De bevol king daarentegen vermeerderde in hetzelfde jaar met 5 meisjes en 3 jongenszoodat op het einde van het jaar 23 kinderen in het Gesticht werden verpleegd. In het Burgerweeshuis bleef het getal opgenomen kinderen gering, en niet geëvenredigd aan de ruime 39 inkomsten van het huis. De geldelijke toestand van dat Gesticht is dan ook uitermate gunstig te noemen. Op het einde van 1858, bedroeg het getal ver pleegd wordende kinderen tienzijnde vier heele en zes zoogenaamde halve weezenhetwelk gedurende 1859 op dezelfde hoogte is gebleven. Een der jongens, met name Eduard Marinus Haak lust gevoelende om in militaire dienst te tre den, zoo heeft men gemeend deze neiging niet te mogen onderdrukken. Hij is alzoo op lGjarigen leef tijd bij het Instructie-bataillon te Kampen geplaatst, alwaar bij zich goed blijft gedragen, terwijl hem tot aanmoediging eenig zakgeld is toegelegdom in kleine behoeften te kunnen voorzien, zoodat hij nog steeds onder het personeel der weezen blijft gerekend worden. Ten aanzien der ligchamelijke en zedelijke ontwik keling der kinderengeven Provisoren van het huis de meest gunstige getuigenissen. Een der jongens, Martinus Petrus Haak, een buiten orewonen aanleg toonende tot het aanleeren van vreemde talen en wetenschappenen uit aanmerking dat deze jongeling een minder sterk gestel heeft en daardoor tot het aanleeren van een ambacht weinig geschikt zijnde, is door Provisoren op het Stedelijk Gymnasium geplaatstwaar hij goede vorderingen maakt. Vier jongelingen zijn op verschillende am bachten en bezoeken de handteeken- en bouwkundige school, terwijl de meisjes op school en in verschillende vrouwelijke handwerken goede vorderingen maken. De gezondheids toestand liet niets te wenschen over. In het afgeloopen jaar had men met bijna geen ziekte te kampen gehad. In het Bornhof werden 126 oude ingezetenen O O

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1859 | | pagina 21