88 ADRESBOEK van ZUTPHEN. Eene iu3telling onder bet toezicht van het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, welke ten doel heeft aan nijvere lieden geldelijk voorschot te verstrekken tot uitoefening van eenig beroep of bedrijf. De voorschotten zijn van f 5 of veelvouden dier som echter niet hoo- ger dan f 2U0. Zij worden verleend tegen hoofdelijke borgstelling van twee gegoede personen voor 10, 20, 30, 40 of 50 weken uiterlijkde rente berekend naar ééu ten honderd in iedere 10 weken. Leeningen van 200.moeten in 10 termijnen afgelost worden. Spaarbank-Vereeniging, goedgekeurd bij koninklijk besluit, onder bescherming van het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Waarborg-Kapitaal f 80000.- Directeuren: Ch. M. Henny, R. A. Hissink Wz., H. Ketjen HLz., G. J. "Verburgt, Dr. T. K. M. von Baumhauer. Administra teurE. J. van der Linden. Zitting Zaterdag1 's avonds van 67 uur. Lokaal aan het Gymnasium op het 's Gravenhof. Het bedrag van iederen afzonderlijken inleg kan niet minder zijn dan 25 ceut. Van sommen van 5 en daarboven wordt aan inleggers eeue rente betaald, gerekend tot 3°/0 's jaars Over de maand, in welke de inleg plaats heeft, en over die, in welke leruggave geschiedt, wordt geene rente betaald. De terugbetaling geschiedt van sommen van 20 en daar beneden iederen zitdag; van die van f 20 tot t 100 acht dagen na opzegging, van f 100 tot 500 ééne maand en boven de f 500 twee maanden na opzegging. Zieken- en Begrafenisfonds, bestaande bij het Departement Zutphen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bestuur Pres., Mr. W. J. Swaving. ThesaurierC. A. Wolters. Secret G. J. Dercksen. W. G. Muijderman, G. Blom, G. J. Kerkmeijer en H. W. Teeuwsen. Geneesheeren en Heelmees- teren bij het fonds: Dr. J. van Zelm en Dr. H. W. van Rhiju. Getal leden op 1 Nov. 1871 372. Deze instelling verleent genees- en heelkundige hulp en verstrekt weke lijksche toelage aan de mannelijke leden, bij ziekte, van /"1,50 gedurende' 3 maanden en van f\,'s weeks bij langeren duur tot 6 maanden ingeslo ten. Voor begrafeniskosten van een mannelijk of vrouwelijk lid wordt' verstrekt f 22. De Contributie is: Van eeü mannelijk lid boven de 18 jaren 7 cent per weck. vrouwelijk lid (gehuwd) boven de 18 jaren 4 cent per weck. weduwnaar of weduwe met kinderen 9 Van deze drie cathegoriën worden kinderen beueden de 12 jaren gratis bediend. Kindereu van leden boven de 12 tot 18 jaren kunnen mede in de geuees- en heelkundige hulp deelen tegen betaling van 2 cent 's weeks. ADRESBOEK van ZUTPHEN. 89 Voor ieder mannelijk lid van 50 tot 00 jaren 12 cent per week. vrouwelijk lid boven de 50 jaren als de man tevens lid is, 10 Boven de 60 jaren worden geene leden aangenomen. Algemeene Arbeiders-Vereeniging, opgericht 1 Maart 1870. Bestuur: J. B. Hulshof, voorzitterB. D. Schuurman, onder voorzitterD. Morren, le secretaris-, M. Fröger, 2e secret G. W. Garsenpenningmeester A.JebbiDk, assistent-penningm. Deze vereeniging stelt zich ten doel den band tnsschen de werklieden onderling zooveel mogelijk te versterken eu door samenwerking hunnen stoffelijken en zedelijken toestand te verbeteren. Vooral is het haar «treven tot dien toestand te gerakenwaarin elke werkmandie werken wil en kan, voor een gcmiddeldeu arbeidstijd van tien uren daags, zijne levensbehoeften voldoende kan bevredigen. Ten einde tot deze doeleinden te gerakentracht zij alles aan te wen den wat kan strekken tot veredeling en waardeering van de bedrijven, door de leden uitgeoefend, wisselt zij in bijeenkomsten van gedachten over algemeene belangen, brengt zij inrichtingen tot stand, welke den werkman tegen het vervallen aan de armenkas beschermen en hein, zoo mogelijk, tot het verkrijgen van kapitaal kunnen leiden; verdedigt zij den werkman tegen eiken onbillijkeu aanval of bejegening, en stelt zij in 't algemeen alle middelen in het werk, welke langs den weg der orde kunnen worden aangewend ter bereiking van het aangegeven doel. De leden betalen eene contributie van 10 ceuts per maand. Donateurs zijn zij die, door eene jaarlijksche bijdrage van minstens f 3.van hunne belangstelling in den toestand der arbeiders willen doen blijken. Den 7den Juni 1870 is, als uitvloeisel van deze vereeniging, een onderling ziekenfonds opgerichtouder hetzelfde bestuur als dat der algemeene vereeniging. Bijaldien vakvereenigingen worden samengesteld, zullen de commissarissen daarvan als assisteerend bestuur optreden. De leden, en om lid te zijn moet men tot de Algem. Vereeniging behooren betalen een inleg van 25 centsen eene bijdrage van 10 cents per weck voor het eerste vierendeeljaars en vervolgens van 5 cents per week. Elk lid dat, buiten eigen schuld, ziek of gekwetst wordt, ontvangt in het eerste vierendeeljaars 4 en in het tweede 2 per week. Om verdere aanspraak te kunnen doen gelden, zal men eene maand lang zijn gewone werk weder hebben moeten verrichten. Alleen personen van een gezond gestel worden als leden aangenomeu. Het lidmaatschap der militiens wordt geschorst, zoolang zij in dienst zijn. Degelden, welke de vereeniging in kas heeftworden in de Zutphenschc spaarbank belegd. Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Departement Zutphen. PresidentMr. L. Ed. Lenting. SecretarisP. Brou wer Rz. PenningmeesterG. L. Tjeenk Willink. Mr. B. H. PekelharingB. A. Albers. Het doel der Maatschappij is de bevordering van de Nijverheid in al hare onderdeden, als: Landbouw, Fabrieks- en Handwerks-nijverheid

Adresboeken Zutphen (1863-1967) | 1872 | | pagina 48