10 Persoonsbewijzen. Met de uitreiking van de persoonsbewijzen werd op 26 Mei 1941 begonnen. In de proefweek van 26 tot en met 31 Mei werden 262 persoonsbewijzen uitgereikt. Reeds in de eerste dagen van de uitreiking bleek, dat dit aantal belangrijk kon worden opge voerd. Half Juni werden er reeds 900 per week uitgereikt, welk aantal tot het einde der uitreiking, 26 September 1941, kon worden gehandhaafd. Aan het einde van het verslagjaar waren uitgereikt 16270 per soonsbewijzen aan Nederlanders, 111 aan vreemdelingen en 5 aan Nederlandsche onderdanen. In totaal is in het verslagjaar ter zake aan leges ontvangen een bedrag van f 12.078.50, waarvan de helft aan het Rijk moest worden afgedragen. HOOFDSTUK III. GRONDGEBIED EN EIGENDOMMEN. Grondgebied. In 1941 had geen wijziging van het grondgebied plaats. Kadaster. In het begin van het jaar werden de kadastrale plans en leggers ter bijwerking opgezonden naar het kantoor van de hypotheken en het kadaster. Tot het maken van bijzondere opmerkingen heeft deze bijwerking geen aanleiding gegeven. Eigendommen. Voor de plaats gehad hebbende verkoopen van bouwterreinen wordt verwezen naar het onder bijlage S opgenomen verslag van het Gemeentelijk Grondbedrijf. Buiten het grondbedrijf werd verkocht aan H. D. Lukkes te Voorst, een perceel grond aan de Akkerstraat groot 770 m2, voor den prijs van f 2.50 per m2 voor hetgeen vijftien meter en minder uit den straat is gelegen en van f 0.75 m2 voor het overige H. J. Reesink en Co. N.V., het terrein van deveemarkt.de grond achter de veemarkt tot aan het haventalud, de strook grond gelegen tusschen de ijzerloods en het haventalud, en het stukje grond, gelegen aan de Havenstraat tusschen de ijzerloods en het restaurant-woonhuis van de veemarkt, samen groot 12030 m2, voor de som van f 80.000 11 G. J. ten El ze, een perceel grond aan de Pelikaanstraat, groot -t- 260 m2, voor den prijs van f 3900 H. J. W. A. Bast te Eefde, een perceel grond bij het Twenthe- kanaal, groot 1540 m2 voor een prijs van f 0.20 per m2. Verhuurd werd o.a. aan D. A. Konijnenberg, het zuidelijk gedeelte van de oostelijke ophooging op den Marsch voor den prijs van f 125 per jaar; A. Tui ter t te Warken, het Loensche land in de Sprabanen voor een jaarlijkschen pachtprijs van f 343 deN.V. Automobielbedrijf Zutphania, een gedeelte van de voormaligen Waliënkazerne voor een huursom van f1400 per jaar P. Nengerman te Warnsveld, enkele perceelen van den boomgaard aan de Leeuweriklaan voor een jaarlijkschen pacht prijs van f 297. Landerijen. Wat betreft de weersomstandigheden was 1941 een jaar van uiterstener waren perioden van groote droogte en van zeer sterken neerslag, van hitte en felle koude. Het buitengewoon koude voorjaar vertraagde den groei der gewassen zeerde graslanden ontwikkelden zich buitengewoon laat. Met Paschen (half April) waren de boomen, heesters en land bouwgewassen ongeveer drie weken later dan normaal. Met Pink steren was deze achterstand nog slechts voor een klein gedeelte ingehaald. Door een en ander kwamen de koeien eerst laat in de wei en in korten tijd hadden ze èn weilanden èn de hooilanden afgegraasd. Op 17 Mei veranderde het weer echter, het werd zachter en er viel regen. In zeer korten tijd groeide op de vochthoudende hooi landen nog een behoorlijke snede. Toch bleef het vrij droog. Dit had tot gevolg dat het hooi wel prachtig binnenkwam, maar de opbrengst kwantitatief klein was vooral op de drogere en stijve gronden was de hoeveelheid hooi gering. De naweiden, welke aanvankelijk door de langdurige droogte waren verbrand, herstelden zich na de regen prachtig, zoodat er nog volop gras groeide, hetgeen de melkopbrengst gunstig be- invloedde. Te vroeg in het najaar veranderde echter het weer en vroeger dan wenschelijk was moest het vee op stal worden gezet. Door de droogte brachten de vroege aardappelen het slechts tot een half gewas, ook vele akkers met middelvroege aardappelen kwamen niet hooger. Ook voor de latere soorten zag het er om streeks half Juli slecht uit, evenwel kwam er nog tijdig regen, zoodat de groei zich herstelde. De opbrengst werd dan ook nog

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 8