Bijlage N. JAARVERSLAG van den dienst voor SOCIALE ZAKEN der gemeente Zutphen over 1941. 1. Algemeen overzicht. Velerlei omstandigheden zijn van invloed op de werkloosheid. Om slechts twee belangrijke te noemen schaarschte aan materialen eenerzijds, plaatsing van arbeiders in Duitschland anderzijds. Niettegenstaande de plaatsing van arbeiders in Duitschland is de werkloosheid nog beduidend toegenomen en wel van 292 in de eerste week van 1941 tot 356 in de laatste week van dat jaar. In het begin van het verslagjaar daalde, na een korte stijging tengevolge van den winter, het aantal gevallen tot 186 in de laatste week van April, waarna weer een stijging intrad tot 329 gevallen op 13 September, om hierna weer te dalen tot 256 ge vallen op 6 December en vervolgens weer tot 356 gevallen te stijgen op 31 December. Voor armenzorg valt een tegengestelde tendenz waar te nemen. Het aantal bedroeg in de tweede week van het verslagjaar 191 gevallen, daalde daarna vrijwel constant tot 127 gevallen op 4 October, om hierna over te gaan tot een kleine stijging tot 142 gevallen op 31 December. De oorzaak hiervan moet voor het overwegende deel gezocht worden in het opheffen van de belemmeringen om niet bonafide werkloozen toe te laten tot de werkverruiming. Een inderdaad gewichtige en nuttige verbetering, welke de invoering van de bij circulaire d.d. 27 Juni 1941 nieuwe regeling tot stand bracht. Hiernaast werden verschillende personen, die gesteund werden krachtens de Armenwet, naar Duitschland bemiddeld, terwijl anderen zich niet meer lieten zien en zichzelf wisten te redden, toen zij voor werk hier of in Duitschland werden aangewezen. Voor een overzicht van den loop der werkloosheid in de laatste jaren wordt verwezen naar de grafieken, elders in het verslag opgenomen. 2. Bureau en personeel. Huisvesting. In de huisvesting kwam geen verandering. Evenals het vorige jaar werd een lokaal afgestaan aan de administratie van „Winter hulp".

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 86