Bijlage K. 4 Bijlage K. 5 gebruikelijke bouwwijze der timmermansbazen en metselaars en deze was zoo sterk geworteld dat zij het eeuwen volhield, in elke nieuwe stijlperiode weer - in een eemgszins ander kleed opduikend. Centrum van deze bouwwijze waren Zutphen, Deventer en Doesburg doch zij was verbreid en nog komen voorbeelden voor in het geheele gebied van het Hertogdom Gelre en daarbuiten in streken waarmede een sterk contact bestond. In Zutphen noemen wij als voorbeelden uit den Gotischen tijd Boterhal (1450), het Bolwerck (1549) en onderlateren invloed Beukerstraat no. 44 (1557) Sprona straat 13. Groenmarkt 9 (1631), Laarstraat 48 en vele anderen. Voor belangstellenden verwijzen wij naar het Januarinummer van het maandblad eemschut van 1942, waarin een schets van den vaardigen hand van den architect A. Kok aan de oud-Geldersche kunst gewijd. Voorts naar de bijdragen en mededeelingen der Vereeniging Gelre, deel VII en deel VIII, waarin schetsen van den heer C. L. van Balen, terwijl de collectie van den heer van Balen voor belangstellenden beschikbaar is. Vele bezoekers van het Bolwerck hebben de tentoonstelling bezichtigd en wij hebben menige waardeerende stem over de interessante verzameling gehoord. Monumentenlijst. Tot onze voldoening vernamen wij dat het Gemeentebestuur de oude resten van den vestingmuur op de Monumentenlijst geplaatst heeft zoodat deze ook de bescherming van de Gemeentelijke verordening genieten. Bolwerck restauratie. De geldelijke verantwoording van de restauratie van goedgekeurd stadsmuur werd do°' het Departement van Onderwijs Er is nog een nagekomen werk uitgevoerd. De afscheiding van den benedentuin van het Bolwerck met het terrein gelegen voor den Drogenapstoren werd gevormd door een eel.jk muurtje van machinale baksteen. Met het Gemeentebestuur werd overeengekomen dat de Stichting Wijnhuisfonds een deel van dit terreintje in huur zal krijgen, zoodat het muurtje kon worden afgebroken en een nieuwe schuil'gaan °P dUUr een beukenhaa9 zal Daarbij is een poortje in den stadsmuur vlak naast den Drogenapstoren, dat daar in later tijd ingehakt was, dicht gemetseld. De Gemeente verleende een subsidie van f 60.-. Ten slotte werd aan den westelijken voet van den Droge napstoren een meter grond weggegraven om deze strook grond op hetzelfde niveau als de tuin te brengen. Daarbij kwamen zeer slechte plekken in het metselwerk aan den voet van den toren te voorschijn, die hesteld werden Ook kwam daar een rond uitkijkgat of schietgat te voorschijn, waarachter - dus in den buitenmuur van den Drogenapstoren - een tenminste manshooge holle ruimte leek te zijn, nadat de losse aarde daaruit verwijderd was. Deze verrassing moest echter bewaard worden tot een eventueele restauratie van den Drogenapstoren. Wij bepaalden ons er toe het metselwerk van dit uitkijkgat in verband te maken. Bezichtiging. Op 28 Juni heeft een rondleiding door het Bolwerck plaats gehad, waarvoor eenige belangstelling bleek te zijn. Voorts is de bewaarder van „Ons Huis" bereid gevonden het Bolwerck aan belangstellenden te toonen, daarbij uitleg te geven en hun den toegang tot den stadsmuur te ontsluiten. Gedurende den afgeloopen zomer hebben tallooze vreem delingen van zijn hulp gebruik gemaakt. Wij betuigen hierbij den heer Bannink onzen hartelijken dank voor zijn toegewijde diensten. De bijdragen der bezoekers van het Bolwerck gestort in een bus „restauratie fonds bedroegen f 17.05. Dit zijn vrijwillige bijdragen. Een verplichte entree is tot nog toe niet geheven. Aankleeding. De Heer D. H. Jordaan bood een antieke ijzeren geldkist aan, die geplaatst is in het trappenhuis. De secretaris schonk een oud plattegrondje van de stad Zutphen. Mevrouw Siegenbeek van Heukelo m-L a m m e te Leiden bood een sepiateekening met verschillende oude stadsgezichten van Zutphen aan. Beiden zijn geplaatst in het bestuurskamertje. De Vereeniging Pictura bood in bruikleen een keuze uit haar portefeuille als wandversiering aan de Openbare Leeszaal, waaruit drie stukken gekozen werden„Riviergezicht op Rhenen" van H. Timmermans en „Havengezicht" en „een binnenplaatsje" van D. N., de beide laatsten in lijst. Meerdere aanbiedingen konden wegens gebrek aan plaats, daar de wanden veelal door boekenkasten bezet zijn, niet aangenomen worden. De Stichting Wijnhuisfonds schonk aan de Leeszaal zes Genemuider vloer matten voor de vestibule. Exploitatie. Met ingang van October is de zolder boven het nieuwere westelijke gedeelte van het Bolwerck verhuurd als opslagplaats van goederen. Met ingang van 15 December is de eerste verdieping van dit gedeelte ver huurd als woonvertrek en gymnastieklokaal. Op den tuinkelder na heeft nu iedere ruimte in het Bolwerck een nuttige bestemming gevonden. De brandverzekering is verhoogd tot f 50.000. Op verzoek van de Openbare Leeszaal is de kelder onder het oudste gedeelte ter beschikking van omwonenden gesteld als schuilplaats in geval van bombar dement. Laarstraat 24 cn 48. Vergeefsche pogingen werden aangewend om alsnog tot restauratie van deze gevels te komen. Sprongstraat 6 en 13. Naar aanleiding van de suggestie in de Algemeene ver gadering hebben wij den gevel van het vruchtenwinkeltje Sprongstraat 13 in het oog gevat. Het is een gevel van het oud-Geldersche type, een van de weinige die Zutphen nog bezit. De top is zoodanig vervallen het metselwerk is los en uitgezakt, van de versierende pinakeltjes ontbreken er reeds twee dat zij bouwvallig is. Deze twee redenen hebben ons doen besluiten de restauratie van dezen gevel zoo spoedig mogelijk aan te vangen. Daar dit niet een omvangrijk werk is, meenden wij tegelijkertijd den gevel van den schuin tegenover gelegen kapperswinkel, Sprongstraat 6 ter hand te kunnen nemen. De top is een trapgevel met klauwstukken en met gebogen open fronton.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 77