Bijlage VERSLAG OVER HET GEMEENTE-ARCHIEF TE ZUTPHEN IN 1941. Aan den Heer Burgemeester van Zutphen. Ingevolge artikel 13 mijner instructie zend ik U hierbij het verslag over het Gemeente-archief in 1941. Ditmaal wil ik de punten a en b, n.l. den toestand van de archiefbewaarplaats en dien van de reddings- en brandblusch- middelen aan een nadere beschouwing onderwerpen. Mijn stem gelijkt langzamerhand die eens roependen in de woestijn. Immers in mijn archiefverslagen van 1929 af heb ik tot vervelens toe gewezen op de noodzakelijkheid van een brandvrij archiefdepot en op de voor het archief en den archivaris noodige en nuttige gevolgen, die daaruit zouden voortvloeien. Het heeft alles niet mogen baten het is alles bij het oude gebleven, al zijn er wel plannen gemaakt. Al is het stadhuis tot heden gelukkig voor brand gespaard gebleven, het gevaar, dat ons uit de lucht bedreigt, is er zeker niet minder op geworden. Wij kunnen onder deze omstandigheden slechts hopen, dat het goede gesternte, dat tot nu toe boven het archief gestaan heeft, dit ook in de toekomst verder moge bewaren Afgezien van het permanente gevaar, waarin de archivalia verkeeren, en dat zeker niet verminderd wordt door eenige primitieve instrumenten tot het onschadelijk maken van brand bommen, vormt het ontbreken van een brandvrij depot een ernstige belemmering voor mijn archiefwerkzaamheid. Immers het is be grijpelijk, dat de Rijksarchivaris in Gelderland onder de gegeven omstandigheden nooit kan overgaan tot het deponeeren van be langrijke Zutphensche archieven, die zich op het Rijksarchief bevinden en dat ook andere instanties (ik denk b.v. aan de bestuurders van verscheidene Zutphensche stichtingen) hun archie ven waarvoor zij zelf meestal een betere bewaarplaats bezitten dan het stadhuis hun kan bieden, niet ter kennisneming en bestudeering tijdelijk aan mij willen afstaan. Daar met het verschijnen van den inventaris van het oud-archief (waarvan ik de exemplaren in April van het verslagjaar in handen kreeg) het voornaamste werk door mij is verricht, zou ik nu mijn aandacht willen richten op het rechterlijk archief, de retroacta van den Burgerlijken Stand, de archieven van kerkvoogdij, van geestelijke stichtingen en d.g. Ik voorzie echter, dat ik bij het

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 72