Bijlage T. 12 Bijlage T. 13 Aanmerking moest worden gemaakt op de misleidende aanduiding van meerdere ,sufr09aten 1 i jen de Producten bruikbaar waren, werden de partijen vastgelegd totdat de juiste aanduiding was aangebracht. Als onbruikbaar werden de volgende surrogaten van specerijen uit den handel qe- nomen 1 partij kaneelsurrogaat, 1 kruidnagelsurrogaat, 1 nootmuscaatsurrogaat, 8 peper- suirogaat terwijl bovendien enkele partijtjes nootmuscaat- en pepersurrogaat wegens de aanwezigheid van schimmel vernietigd werden. De onderzochte monsters mosterd voldeden aan de gestelde eischen. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werden afgekeurd 900 fleschjes surrogaat en ter plaatse door de keurmeesters 2 partijen, in totaal 3,9 kg. Spijsoliën en -vetten. (15 monsters). Het aantal onderzochte monsters spijsvetten was gering, v.n. omdat deze waren slechts als distributiegoederen werden aangetroffen. Afgekeurd werd 244 kg ranzige- en beschimmelde boter. De onderzochte monsters margarine voldeden aan de gestelde eischen. De boterompakbedrijven werden regelmatig bezochtdaarbij behoefde noch op de werkwijze, noch op de inrichting eenige aanmerking te worden gemaakt. Suikers, stropen en honing. (94 monsters). Op de onderzochte monsters suiker en stroop behoefde geen aanmerking te worden gemaakt, ben monster, verkocht als smeerhoning, bleek kunsthoning te zijn. j vervangende verzoetingsmiddelen werden steeds meer aangetroffen, dikwijls onder zeer misleidende aanduidingen, als b.v. blokjes suiker, extra zoet e.d. Werden in en aanvang mengsels van suiker en kunstmatige verzoetingsmiddelen aangetroffen, spoedig werd de suiker vervangen door melksuiker, melkpoeder, weipoeder, enz. ook de inhoud der pakjes werd steeds geringer. Op de verpakking werd de volledige samenstelling geëischt, waaraan niet steeds werd voldaan evenmin kwam het verzoetingsvermogen steeds overeen met de opgave. Behalve saccharine werd ook dulcine als kunstmatig verzoetingsmiddel aangetroffen. Ue inhoud der pakjes vanillesuiker werd ook steeds geringer, zóódanig zelfs, dat enkele pakjes nog slechts 1 /4 gram inhielden, terwijl het gehalte aan vanilline slechts 0.05 bedroeg in plaats van 1 poeder e d arHkeI W£rd de suiker vervangen door melksuiker, ondermelkpoeder, wei- Anijssuiker bleek op dezelfde wijze als de vanillesuiker van steeds mindere kwaliteit te worden. De onderzochte monsters kunsthoning bleken alle goede producten te zijn. Niaar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werden 13 partijen afgekeurd, in totaal 9cr°0t j 9' Poties en 1871 pakjes, terwijl de keurmeesters ter plaatse 10 partijen afkeurden, in totaal 249.8 kg, 20 potjes en 72 pakjes. Visch en vischwaren. (30 monsters). Op de onderzochte monsters vischpasta en de monsters visch- en mosselenworst be hoefde in het algemeen geen aanmerking te worden gemaakt. Tegen het verwerken van kleine vischsoorten met kop, staart enz. werd bezwaar gemaakt. Enkele partijtjes gar nalen, die door gestagneerd vervoer te lang onder weg waren geweest, moesten worden argekeurd. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen een vischverkooper, die zoetwatervisch in het zuur als haring verkocht en tegen 2 vischventers wegens het verkoopen van bedorven visch Door de keurmeesters werden ter plaatse 21 partijen afgekeurd, waardoor 317.9 kq aan den handel moest worden onttrokken. Vleeschwaren en vleeschextracten. (423 monsters), a. Vleeschwaren. Als nieuw product werd wildworst aangetroffen, een goed product, dat inderdaad van wild werd bereid. Het aantal onderzochte monsters worst was veel geringer dan andere jaren de indruk werd verkregen, dat het watergehalte hooger was dan vroeger. In enkele gevallen moest hiertegen worden opgetreden en deswege werd 4 maal proces verbaal opgemaakt. Wegens de aanwezigheid van te veel toegevoegd meel in kookworst werd 8 maal proces-verbaal opgemaakt en 2 maal, omdat in ongekookte worst meel was verwerkt. b. Vleeschextracten. Vleeschextracten werden niet meer aangetroffen, doch wel zeer veel producten in vloeibaren en vasten vorm, die deze moesten vervangen. Ook vervangingsmiddelen voor jus werden in allerlei vorm in den handel gebracht, evenals soepen en aroma's om spijzen eenigen smaak te geven. Tegen onbruikbare en minderwaardige producten werd opgetreden, waarbij aan den handel werden onttrokken 3448 surrogaat bouillonblokjes, 338 pakjes surrogaat pasta, 4154 soepblokjes, 402 pakjes soeppasta, 121 pakjes jus en 3440 fleschjes vloeibare aroma. Water. (10 monsters). Bij een vleeschwarenfabriek en bij enkele bereidplaatsen van consumptieijs werden monsters gebruikswater genomen één dezer monsters moest worden afgekeurd. Andere eet- en drinkwaren. (290 monsters.) Omtrent het toezicht op de eieren en het wild en gevogelte is dit jaar zeer weinig mede te deelen. Controle op eieren heeft vrijwel niet plaats gevonden, terwijl de aanvoer van wild en gevogelte op de markten zeer gering was. 15 ondeugdelijke kippen werden in beslag genomen, terwijl 1 maal proces-verbaal werd opgemaakt wegens het afleveren van ondeugdelijk pluimvee. Verder vielen onder deze groep 281 monsters van zeer uiteenloopenden aard, v.n. melk- en weipoederproducten, die onder allerlei benamingen en tot velerlei doeleinden werden aangeboden verder praeparaten van gist en bloed en die van minderwaardige grondstoffen en chemicaliën. De z.g. boterverdubbelaars bestonden in het algemeen uit taptemelk- en weipreaparaten, waarmede wel een grooter volume aan boter, doch een evenredig lager vetgehalte werd verkregen. Vele soorten saus ter vervanging van de slaolie en de mayonnaise voor de toebereiding van sla en groenten werden in den handel gebrachtmits op de juiste wijze aangeduid met vermelding, dat zij geen vetten of olie bevatten, bestond hiertegen geen bezwaar. De boterhamsmeersels en pasta s waren v.n. taptemelkproducten met suiker. Wittebroodcrême en andere bakhulpmiddelen voldeden aan de gestelde eischen, behalve een z.g. antischotmiddel, dat voornamelijk uit gips bestond. Het gebruik van talkpoeder voor het insmeren van platen werd toegestaan, mits zorg gedragen werd, dat de talk niet met het brood vermengd werd en de brooden vóór de aflevering werden afgeborsteld. Melkpoeder onder valsche voorspiegelingen aangeboden, bleek te zijn magere melk poeder, terwijl een als magere melkpoeder aangeboden product weipoeder was. Mengsels van ondermelkpoeder en/of weipoeder met cacaoaroma werden als cacaodrank verkochtdezelfde mengsels, evenwel met andere toevoegingen voor smaak en kleur, werden onder de volgende aanduidingen aangetroffen carameldrank, anijspoeder, kunrt- eiwitpoeder, vlapoeder, kunstslagroompoeder, kunstcrême, slagroompoeder, jampoeder, banketbakkerspoeder.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 181