Bijlage T. 10 Bijlage T. 11 kunnen doen, omdat hun het vetgehalte van de door hen aan de fabriek geleverde melk bekend was en daaruit op eenvoudige wijze de hoeveelheid toe te voegen taptemelk was te berekenen om gestandaardiseerde melk met 2.50 vet te verkrijgen hiertegen werd streng opgetreden. Pogingen om de gestandaardiseerde melk of de taptemelk slechts in flesschen te laten verkoopen of de taptemelk afzonderlijk te laten verventen, mislukten wegens gebrek aan materiaal, zoodat het gelijktijdig vervoeren op de melkwagens wel moest worden toe gestaan met het reeds voorziene gevolg. In het algemeen had de vermenging plaats in de z.g. handbussen, hetgeen niet zoo gemakkelijk te constateeren viel. Van de 5477 monsters gestandaardiseerde melk voldeden 1430 niet aan de gestelde eischen d.i. 26 te verdeelen als volgt watertoevoeging afwijkend vetgehalte, door vermenging met taptemelk ontrooming en slecht of niet standaardiseeren te veel vuil bevattend aanwezigheid van melk van uierziek vee 99 884 28 109 In totaal werden 322 schriftelijke of mondelinge waarschuwingen gegeven, terwijl bovendien 310 processen-verbaal werden opgemaakt, n.l. 29 maal wegens toevoeging van water, 250 maal wegens afwijkend vetgehalte, 29 maal wegens het bevatten van te veel vuil en 2 maal wegens het bevatten van melk, afkomstig van uierziek vee. Het aantal gevallen, dat de aanwezigheid van melk van uierziek vee werd geconstateerd, was wederom kleiner dan het vorige jaar. Door de vervoersmoeilijkheden en de langdurige afwezigheid van den dierenarts ten gevolge van ziekte, was het aantal stalinspecties zeer gering. Wel zijn verschillende pasteurisatiebedrijven bezocht met het oog op het verleenen van een vergunning tot pasteurisatie. De materialenschaarschte verhinderde het aanbrengen van gewenschte verbeteringen daarom is volstaan met het afgeven van een voorloopige vergunning, omdat het niet mogelijk was, bepaalde bedrijven voor de melkvoorziening uit te schakelen. Drie bedrijven hebben een vergunning verkregen om modelmelk te verkoopen. De tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat het onderzoek niet steeds zoo streng kon worden doorgevoerd als wel gewenscht was. Vooral één dezer bedrijven heeft nogal moeilijk heden veroorzaakt. Ook dit verslagjaar werd geregeld controle uitgeoefend op den toestand van de localiteiten enz. bij melkverkoopers in gebruik, met als resultaat, dat wegens overtreding van diverse bepalingen van het Melkbesluit de volgende processen-verbaal werden opgemaakt wegens het ontbreken van het juiste opschrift op de bussen (artikel 16 lid 1) 6 naam en adres van den melkverkooper op het voertuia (artikel 20 lid 1 a)4 verkoopen van melk zonder vergunning (art. 29 lid 1)1 onttrekken van melk aan het vaatwerk op den openbaren weg, anders dan door middel van een kraan of schenktuit (art. 38 lid 1) 5 vervoer van maten op zoodanige wijze, dat deze verontreinigd zouden kunnen worden (art. 38 lid 3)2 ontbreken van een roerder in de bussen (art. 39 lid 2)2 Voorts werd 4 maal proces-verbaal opgemaakt ingevolge artikel 184 van het Wetboek van Strafrecht n.l. wegens het belemmeren van een ambtenaar in de uitoefening van zijne functie. b. Gepasteuriseerde melk. In het verslagjaar werden van deze waar totaal 1. onderzocht236 monsters 2. hiervan werden afgekeurd34 waarvan wegensa. aanwezigheid van colibacteriën 6 monsters b. te hoog kiemgetal13 c. te hoog vriespunt7 d. afwijkend vetgehalte8 e. vuil0 f. andere redenen0 In totaal werden 23 schriftelijke waarschuwingen verzonden. c. Gesteriliseerde melk. Hiervan werden 19 monsters onderzocht, 3 waren niet steriel; de verkoopers werden hiervoor gewaarschuwd. d. Modelmelk. 19 monsters kwamen ter onderzoek binnen, waarvan 2 een hooger kiemcijfer hadden dan 100000 per cm3. e. Schoolmelk. Van de 6 onderzochte monsters schoolmelk bevatten er 2 te veel bacteriën. De be trokken fabriek ontving hiervoor een waarschuwing. f. Karnemelk. Er werden 862 monsters karnemelk onderzochthiervan bevatten 123 te weinig vetvrije droge stof. 101 waarschuwingen werden deswege verzonden. g. Taptemelk. Onderzocht werden 602 monsters, waarvan 35 toegevoegd water bleken te bevatten, terwijl 17 monsters een te hoog vetgehalte hadden. 17 maal werd proces-verbaal opge maakt en 25 waarschuwingen verzonden. h. Gepasteuriseerde Taptemelk. Hiervan werden 21 monsters onderzocht, waarvan 4 een te hoog kiemgetal bleken te hebben. i. Andere melkproducten. Van de 13 monsters yoghurt voldeden 3 niet aan de gestelde eischen. Bij 3 der 24 onderzochte monsters chocolademelk en -taptemelk was de aanduiding niet overeenkomstig de samenstelling de 4 monsters vla voldeden aan de eischen, ter wijl 1 van de 8 monsters karnemelkspap ondeugdelijk van samenstelling was. In totaal werden 7 waarschuwingen verzonden. Specerijen en zout. (177 monsters). In het verslagjaar werden naast de surrogaten nog enkele partijtjes echte specerijen aangetroffen, welke alle aan de gestelde eischen bleken te voldoen. De surrogaten waren in het algemeen goede en vrij bruikbare producten. Van verschillende monsters, aange duid als „kerry", lieten smaak en geur veel te wenschen over. Meer dan vroeger werden als keukenkruiden aangetroffen verschillende inheemsche kruiderijen, die in het algemeen wel van goede samenstelling waren, doch dikwijls veel zand bevatten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 180