Bijlage T. 6 Bijlage T. 7 Aan de klacht van de bakkers in het vorige jaar, dat zij niet konden voldoen aan den eisch om 90 brooden van 800 gram uit een baaltje bloem te bakken, is tegemoet gekomen, door dit aantal nader te bepalen op 85 stuks, zoodat zij thans ruimschoots ook aan de eischen van het Broodbesluit kunnen voldoen. Nu klaagden de bakkers echter over de moeilijkheden bij het bakken met de ver schillende samenstellingen van het regeeringsbloem, waardoor zij weder ten onrechte brood met te weinig droge stof afleverden. Hun werd steeds medegedeeld, dat zij gemakkelijk aan de gestelde eischen konden voldoen door de af te wegen hoeveelheid aan deeg te bepalen uit de gewichten van de gebruikte hoeveelheid bloem of meel en van het toegevoegde water. Ondanks alle waarschuwingen bleven echter vele bakkers de oude werkwijze van niet afwegen der grondstoffen volgen. De resultaten van het onderzoek in het afgeloopen jaar zijn zeer slecht, zooals uit onderstaand staatje blijkt Wit brood Bruin- brood Rogge brood Andere brood soorten Totaal Aantal gewogen brooden 47951 Aantal onderzochte brooden 730 122 121 10 983 Aantal afgekeurde broodmonsters wegens te laag droge stof gehalte 565 107 73 6 751 Opgemaakt werden 291 processen-verbaal, terwijl 460 schriftelijke waarschuwingen werden verzonden. Door de keurmeesters werden ter plaatse 8 partijen, in totaal 517,2 kg brood afgekeurd en tot veevoeder verwerkt. Cacao en chocolade. (192 monsters). In de tweede helft van het verslagjaar werd geen cacaopoeder als zoodanig meer in den handel aangetroffen, wel echter veel mengsels van cacaopoeder met suiker. Deze mengsels waren goede producten, die zonder bezwaar in den handel werden toegelaten, mits de samenstelling op de verpakking was aangegeven. Onder de surrogaten werden evenwel zeer veel schimmelige en bedorven partijen aangetroffen, hetgeen ook het geval was met partijen geheel of grootendeels ontvette cacaopoeder. Allerlei mengsels van deze laatste, vrijwel geen cacaoboter bevattende taptemelkpoeder en/of weipoeder, gemalen eikels, zoethout, cacaoproducten met doppen, cacaoaroma, kunstmatig verzoetingsmiddel, benzoëzuur, kleurstof werden onder misleidende aanduidingen en schoon klinkende namen in den handel gebracht. Groote partijen cacaodoppoeder, veelal sterk met schimmel en/of schimmelsporen bezet, werden uit den handel genomen, evenals de ondeugdelijke surrogaten en die, welke niet volgens aard en samenstelling waren aangeduid. Ook vloeibare producten, aangeduid als cacaosurrogaat werden in den handel aange troffen deze hadden wel een geurtje van cacao-aroma, doch waren zeer slecht van smaak en gingen spoedig tot gisting over. De chocoladeartikelen waren, afgezien van de nog aanwezige prima soorten, eveneens mengsels van de bovengenoemde producten, doch bevatten in het algemeen wel suiker de smaak van deze chocoladesurrogaten liet echter veel te wenschen over, terwijl de prijzen die ervoor werden gevraagd, abnormaal hoog waren Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek der 192 genomen monsters werden 94 partijen, in totaal 3708,8 kg en 73 flesch uit den handel genomen, terwijl de keur meesters ter plaatse 53 partijen, in totaal 105,4 kg en 358 flesch afkeurden. Consumptieijs. (314 monsters). Het aantal onderzochte monsters is nog geringer dan verleden jaar, v.n. doordat vele ijsbereiders wegens gebrek aan grondstoffen den verkoop moesten staken, terwijl boven dien regelmatige bemonstering door de tijdsomstandigheden niet kon plaats vinden. Van de resultaten van het onderzoek der genomen monsters geeft onderstaand staatje een overzicht 1. aantal onderzochte monsters consumptieijs 314 2. waarvan monsters roomijs0 3. aantal afgekeurde monsters111 waarvan wegens a. positieve reactie van Storch6 b. te hoog kiemgetal107 c. aanwezigheid van colibacteriën88 d. te weinig melkvet in roomijs0 e. andere redenen8 Het percentage ondeugdelijke monsters is wel zeer hoog moeilijkheden bij het reinigen van het vaatwerk door gebrek aan waschmiddelen is een der oorzaken hiervan. In 8 monsters werd een kunstmatige kleurstof aangetroffen. Door de keurmeesters werd ter plaatse 2 liter consumptieijs wegens ondeugdelijken toestand vernietigd. Gebak, koek en suikerwerk. (26 monsters). Slechts één van de 7 monsters honingkoek had een onvoldoende gehalte aan honing. Boterkoeken en botergebak werd niet bemonsterd. Anijsstrooisel, bereid uit suiker, anijsolie en ranzig maanzaad, werd aan den handel onttrokken. Enkele monsters koekjes, eierkoeken e.d. voldeden aan de gestelde eischen. Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werden 3 partijen afgekeurd in totaal 13,4 kg en door de keurmeesters 16 partijen in totaal 47,9 kg van de onder deze rubriek vallende waren. Groenten, vruchten en zaden. (12 monsters). Naar aanleiding van het laboratoriumonderzoek werd een oud partijtje bedorven tuin- boonen in blik vernietigd. Enkele partijen bruine boonen, waarover klachten waren in gekomen, werden goedgekeurd, hoewel ze niet van prima kwaliteit waren. De keurmeesters keurden ter plaatse 30 partijen, in totaal 152.4 kg af. Jams, limonades, vruchtensappen e.d. (347 monsters). In den loop van het jaar werden, met uitzondering van die, welke onder de distributie bepalingen vielen, steeds minder tot deze rubriek behoorende waren in de winkels aan getroffen, zoodat op het einde van het jaar de echte artikelen practisch niet meer aanwezig bleken te zijn. In het algemeen voldeden de onderzochte monsters aan de gestelde eischen abnormale afwijkingen kwamen niet voor. Dit laatste geldt echter niet voor de surrogaten, die maar al te dikwijls onder onjuiste, onvolledige of misleidende aanduidingen werden aangetroffen en tegen abnormaal hooge prijzen werden aangeboden. De surrogaten werden slechts in den handel toegelaten, indien op de verpakking, in gevolge artikel 5 van het ]am-limonadebesluit, duidelijk de volledige procentische samenstelling was aangegeven. Waardelooze producten werden onder geen enkele om standigheid toegelaten.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 178