22 Gebouwen en materieel. Ingevolge een onderzoek, dat in het vorig jaar door dr ir M. F. de Bruyne te Rotterdam werd ingesteld naar de mogelijkheid tot wijziging van de ontsmettingsinstallatie, teneinde tot meer be vredigende uitkomsten bij de te verrichten ontsmettingen te geraken, werd door den raad in zijn vergadering van 10 Maart 1941 een crediet toegestaan van f 3750.-voor ombouw van genoemde inrichting. De ombouw heeft in dit verslagjaar plaats gehad. In de oude ontsmettingsoven, systeem Hartman-Rübner, werd, nadat daarin de te ontsmetten goederen waren gebracht, een vacuum gezogen en daarna een oplossing van formaline en water verdampt. Deze damp werd door een luchtpomp gedurende eenigen tijd in circulatie gehouden, totdat aangenomen moest worden, dat de geheele oveninhoud, die door de heete dampen verwarmd was, volkomen met formalinedamp doortrokken was. Gedurende een vastgestelden tijd moest daarna de formalinedamp doorwerken en haar ontsmet tende werking verrichten (rusttijd). Aan deze inrichting, welke bij haar aanschaffing in 1913 tot een der meest moderne was te rekenen, kleefden eenige bezwaren o.a. 1. de voorverwarming was onvoldoende; 2. men had de oventemperatuur tijdens de verdamping niet voldoende in de hand 3. de oven was onvoldoende geïsoleerd, zoodat de temperatuur tijdens den rusttijd te veel daalde 4. de formaline moest met een groote overmaat van water in den oven worden gebracht, waardoor het ontsmettend ver mogen geringer werd dan wenschelijk was. De oude verdampingsinstallatie is uit den oven verwijderd en vervangen door een inrichting, waarbij de formalinedamp, vermengd met door den stoomketel te leveren stoom, zeer fijn verdeeld in den oven geblazen wordt. Om den oven is een buitenmantel aangebracht, waardoor het mogelijk is, door circulatie van stoom tusschen den ovenwand en den buitenmantel, den oveninhoud voor te verwarmen en tijdens de rustperiode temperatuurverlies te voorkomen. De ovendeuren zijn met een isoleerende laag bekleed. Op den oven zijn een zelfregistreerende thermometer en dito vacuummanometer aangebracht. Bij een van rijkswege ingesteld onderzoek naar de werking van den gewijzigden oven werd een gunstig resultaat verkregen. 23 De kosten van de bovenomschreven wijziging, met die van enkele bijkomende werken, hebben f 3269.19 bedragen. Overigens werden gebouwen en materieel naar behooren onder houden. Overzicht der werkzaamheden. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten, welke in de wet van 21 Juli 1928 (s.bl. 265) worden genoemd, bedroeg Roodvonk17 Diphtherie13 Encephalitis2 Dysenteria bacillaris10 Meningitis2 Totaal 44 gevallen tegen 33 in 1940. In den loop van het verslagjaar werden de volgende ontsmet tingen binnen de gemeente verricht. Voor de politie werden eenige malen één of meer cellen en de brancard ontsmet. Voor het brokkenhuis werden de goederen vóór de uitgifte eerst gratis ontsmet. Ten behoeve van elders wonenden werden 48 goederen- en 5 woningontsmettingen verricht. Overzicht van de ontsmettingen in buitengemeenten 3T "TT Aard der ziekte. Ontsmetting van woning goederen School klasse Rijtuig 3 13 5 6 27 2 62 62 3 3 2 1 i 3 12 11 7 30 7 4 1 12 1 1 2 4 101 22 14 141 Totaal Roodvonk Tuberculose Onbekend Mot Meningitis Diphtherie Dysenteria bacillaris Encephalitis Aard der ziekte Roodvonk Tuberculose Mot Kinderverlamming Onbekend Diphtherie Ontsmetting van woning goederen rijtuig 4 27 Totaal 1 30 3

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 14