]v Bijlage N. 70 Hulp in de huishouding. In 4 qevallen (v.j. 7) werd hulp in de huishouding verleend. Hiervoor is in het verslagjaar f 443.50 (v.j. f 351.75) betaald. Aan een gezin moest, in verband met den gezondheidstoestand van de huisvrouw gedurende 28 weken hulp in de huishouding worden verleend, waardoor de uitgaven in vergelijking met het vorige verslagjaar, beduidend zijn gestegen. Kostgeld. Het aantal personen, voor wie kostgeld is betaald, bedroeg dit jaar 9 (v.j. 4), waarvoor f 788.20 (v.j. f 574.—) is uitgegeven. 9. Werken voor den steun. De tewerkstelling voor den steun heeft ook in het afgeloopen jaar op dezelfde wijze plaats gehad als voorgaande jaren. Door de invoering van de nieuwe plaatsings-regeling voor de werkverruiming zijn er ook verschillende personen, die voor hun steun waren tewerkgesteld, in de gesubsidieerde werkverruiming geplaatst. Vrij regelmatig zijn door ons pogingen aangewend om, in overleg met de werkleiding, bepaalde personen via het arbeids bureau in de werkverruiming geplaatst te krijgen, om op die wijze de menschen te leeren in eigen onderhoud te voorzien. Het resultaat van een en ander is geweest, dat in den loop van het verslagjaar niet minder dan 32 van dergelijke personen v°or de werkverruiming werden aangewezen. Ofschoon vooraf het vermoeden bestond, dat zij niet allen aan het werk zouden blijven, is het resultaat toch zeker gunstig te noemen. Er bleven er n.l. 25 op de verschillende objecten, terwijl er 7 waren, die het met konden bolwerken en derhalve opnieuw voor hun steun moesten worden tewerkgesteld. Verder waren er nog personen, die, ofschoon ze steun hadden aangevraagd, toch in hun eigen onderhoud konden voorzien vanaf het moment, dat ze voor den steun zouden moeten werken. Het betrof hier 13 personen, hetgeen dus wel bewijst, dat er meerdere lieden zijn, die trachten steun te krijgen, maar niet ge negen zijn om een tegenprestatie te leveren. Wordt echter voet bij stuk gehouden, dan blijkt men zich ook buiten den steun om te kunnen redden. Evenals het vorige jaar zijn ook dit jaar de tewerkgestelden in 2 groepen verdeeld. De eene groep is aangewezen om licht grondwerk te verrichten, de andere is bij het Brokkenhuis tewerk gesteld. Voor laatst-bedoelde groep is in den loop van het jaar Bijlage N. 71 een geheel aparte lokaliteit beschikbaar gesteld, waar de arbeiders thans werken onder toezicht van een tewerkgestelden hoofdarbeider. De groep grondwerkers heeft gewerkt op de objecten Houtwal en Groot Grafifel. De werkzaamheden hebben plaats gehad onder leiding van de Ned. Heide Mij, met welke Mij als steeds prettig werd samengewerkt. De werkzaamheden op het eerstgenoemde object bestonden uit het egaliseeren van een deel van de aldaar aanwezige renteloos liggende gronden. Hierop werd later een bepaalde hoeveelheid zwarte grond, beschikbaar gekomen door de uitbreiding van de algemeene begraafplaats, aangebracht. Op deze wijze kwam er een mooi stuk grond, geschikt voor den aanleg van een plantsoen, beschikbaar. Thans heeft de gemeente het terrein echter in den vorm van volkstuintjes verpacht. De andere groep heeft naast de verschillende werkzaamheden voor het Brokkenhuis, zooals het maken van wiegen, ledikanten, matrassen enz., een groot aantal vuuraanmakers gemaakt ten be hoeve van gemeentewerken en 525 stuks speelgoed ten behoeve van het St. Nicolaas Comité, welk comité mede hierdoor in staat werd gesteld haar werkzaamheden voort te zetten. Verder is door een deel van deze groep gedurende den oogst tijd, door aren te lezen op de akkers van boeren in den omtrek van Zutphen, plm. 50 kg. rogge verzameld. Na het zuiveren hier van is deze rogge onder de meest behoeftigen verdeeld. De afdeeling „werken voor den steun brengt zeer vee! moeilijk heden met zich mede, speciaal wat betreft de niet-werkwilligen. Deze probeeren steeds een nieuw argument te vinden om van werken vrij te komen. Alle werk is voor hen te zwaar en veelal wordt de klacht van „pijn in den rug'' aangewend om van het werk vrijgesteld te worden. Toen het tewerkstellen bij het maken van vuuraanmakers ook dit argument te niet deed, bleven er 2 gesteunden weg en wisten sindsdien zelf in hun onderhoud te voorzien. Steunweken. De 80 gesteunden hebben gedurende het verslagjaar 1016 weken gewerkt, in 1940 bedroeg dit aantal 1126. Het uitgekeerde loon heeft bedragen f 9760.72, aan kosten voor toezicht is betaald f 2538.83. De kosten voor materialen hebben f 882.86 bedragen, waaronder de kosten van vracht en spanen voor de vuuraanmakers. Hiervan is van gemeentewerken terug ontvangen f 45.en van het St. Nicolaas Comité f 65.50. Tenslotte dient nog vermeld te worden, dat een oude kunst-

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1941 | | pagina 120