Bijlage T. 12 droge stof gevonden, bij 121 monsters bruinbrood 62 maal8 maal werd proces-verbaal opgemaakt. Voorts werden nog onderzocht 32 monsters krenten brood, met het resultaat, dat 6 maal te weinig droge stof werd aangetroffen en 6 maal de aanwezigheid van een kunstmatig kleursel werd geconstateerd, waarvoor 2 maal een proces-verbaal werd opgemaakt. Bovendien werden nog onderzocht 1 monster sucadebrood, dat een kunstkleur bevatte en 4 monsters diverse brood soorten. Een groot aantal afwijkingen in het drooggewicht van het brood werd v.n. na 24 October geconstateerd, toen regeeringsmaatregelen in werking traden, waardoor het droge stof gehalte van bruinbrood gelijk moest zijn aan dat van witbrood en het bakken van melk- brood verboden werd. Hierdoor werd het voor de bakkers onmogelijk uit een baaltje bloem van 50 kg het voorgeschreven aantal van 90 brooden van 800 gram te bakken, hetgeen voor hen noodzakelijk was om de 720 broodbons te ver krijgen voor de toewijzing van een baaltje bloem. Het gevolg was, dat de bakkers brood met te laag droog gewicht gingen bakken, omdat anders hunne toch reeds beperkte voorraden bloem en meel geheel zouden inteeren. Het verzoek van de Bakkersorganisaties aan de be trokken instanties, om wijziging te brengen in dezen ongewenschten toestand, waarvan óf de consument óf de bakker de dupe was, werd door de Keuringsdiensten gaarne ondersteund. Cacao en chocolade. (298 monsters). De onderzochte monsters cacao voldeden den eersten Bijlage T. 13 tijd nog aan de gestelde eischen, doch in Juli werden reeds de eerste afwijkingen geconstateerd. Vele partijen bleken een veel te laag cacaovetgehalte (8 a 10%) te hebben en bovendien nog in sterke mate schimmelig te zijn, zoodat deze aan den handel moesten worden onttrokken op het eind van het jaar werd zelfs cacao poeder met slechts 0.1 cacaovet aangetroffen. Daarnaast kwamen vervangingsmiddelen voor, meestal onder aanduidingen als „noodcacao, oorlogscacao, enz.", bestaande uit cacaopoeder met een laag cacaovetgehalte en melkpoeder en of meel. Voor zoover de cacaoproducten met laag cacaovet gehalte deugdelijk van toestand waren, werden deze toegelaten onder de aanduiding „Noodcacao met sterk verlaagd vetgehalte cacaovet". De verkoop van vele partijen werd verboden, totdat de juiste aanduiding was aangebracht. In totaal werden wegens bederf 1696,7 kg aan de consumptie onttrokken. Voor zoover de afgekeurde partijen nog geschikt waren voor veevoeder, werden deze daartoe verwerkt. Consumptieijs. (377 monsters). De moeilijkheden tengevolge van den oorlog voor dezen dienst bij de uitoefening van zijn taak ontstaan, spreken wel heel sterk uit het dit jaar genomen aantal monsters consumptieijs n.l. 377, terwijl dit in 1939 in totaal 832 bedroeg. Van systematische bemonstering en onderzoek ter plaatse van den verkoop, zooals in de vorige jaren bij herhaling geschiedde, is niets kunnen komen. Uit- teraard zijn de omstandigheden ook oorzaak geweest,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1940 | | pagina 246