18 ook nog zacht, zoodat het geheele jaar 1934 geen vorst bracht. Het hooi werd goed gewonnen ofschoon de opbrengst tengevolge van den drogen zomer belangrijk beneden die van het vorige jaar bleef. De opbrengst van winter granen, bieten en aardappelen was goed, niettegenstaande de rogge en de haver op de hoog gelegen gronden van de droogte geleden hadden. De stand van den IJssel was gedurende het geheele jaar zeer laag. De hoogste stand 4.92 M. plusN.A.P. werd op 24 Januari en de laagste stand 2.23 M. plus N.A.P. op 21 Juni genoteerd. Voor de gemeente was de financiëele opbrengst der landerijen ongeveer gelijk aan die over 1933. Het hooigras aan de Veluwsche zijde bracht f 9537 op tegen f 10147 in 1933, dat aan de Graafschapsche zijde f 5441.25 tegen f 5245 in 1933. De totale opbrengst van gras langs wegen, kribben, hooigras, naweiden, haver, strooisel en riet bedroeg f 19222.55 tegen f 18416.77 in het vorig jaar. In het voorjaar van 1934 kwamen verschillende werkverschaffingen, zooals de egalisatie van den ouden trambaandijk Zutphen Deventer, de Hooge en Lage Horst, de Kalverweide en een gedeelte van het boeren land in de Kijfsdijken gereed. De verbeterde gronden werden met haver ingezaaid. De oogst van deze haver was uitstekend hij bracht in publieke veiling f 1581 op. De gemeentelijke reinigingsdienst nam in 1934 circa 6,215 H.A. hooigras op het Helbergen over voor den prijs van f 683.65. Het vee kon vroeg, namelijk op 20 April, in de weide worden gedaan. Als koewaarden werden het Helbergen, de Varkensweide en de Batterij uitgegeven. 19 De inscharingsprijs bedroeg voor het Helbergen f 50 en voor de rest f 45 per schaar. De ontginning de Groote Schiphoeve te Voorst, groot 4,62,25 H.A., werd met 18 stuks jongvee be- schaard. Voor een rund zonder tanden werd f 20 en voor een rund met twee tanden f 27.50 per schaar als inscharingsprijs vastgesteld. Het vee bleef in uitstekende conditie en vond in den voorzomer volop gras. Als naweide werd een gedeelte der Kijfsdijken beschikbaar gesteld. De reinigingsdienst gebruikte de Groote- en Kleine Weezenrooi, groot ongeveer 5,8 H.A., wederom als paardenweide. Het onderhoud van de drinkkolken gaf, in verband met den lagen rivierstand, wederom veel werk. De electrische bemalingsinstallatie op de Uiterwaar den voor het loozen van overtollig water werd het geheele jaar niet gebruikt. Wel deed de machine uit stekend werk met het inmalen van rivierwater ten be hoeve van de drinkkolken voor het vee. In totaal werd gedurende 665 uren ingemalen met een stroomverbruik van 7438 K.W. De slooten en greppels werden goed onderhouden. De uitgegraven greppelgrond werd ter plaatse geslecht. In de verpachte weilanden werden de slooten en greppels van gemeentewege flink opgegraven. Het rikwerk langs de Varkensweide, het Helbergen, de Armenweezenweide, Elshorsten, Beugelwaard, Moes- mate en Weezenrooi werd goed onderhouden. Nieuwe afrasteringen met betonpalen werden geplaatst langs de Tichelkuilen aan den Vierakkerweg en de Ingeloste Koppelen aan den Warnsveldschen weg. Deze betonpalen werden door het vaste personeel op

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1934 | | pagina 11