96 Bij ons besluit van 29 April werd vergunning ver leend tot het inrichten tot grafkelder van graf no. 525 in de le klasse. Verslag betreffende den hoogen waterstand in Januari 1926. Op 28 December 1925 begon te Keulen de Rijn plotse ling zeer sterk te wassen en bereikte daar op 2 Januari den hoogsten stand n.l. 9.81 M. plus Oude nul of 11 c M. hooger dan den hoogsten stand in 1920. Tengevolge hiervan alsmede door de geweldige hoeveelheden regenwater, welke ook in ons land eind December vielen, kregen we ook in Zutphen plotseling een buitengewoon hoogen rivierstand. Reeds op 2 Januari werd begonnen met het nemen van de noodige maatregelen en stelden wij ons in verbinding met den burgemeester der gemeente Brummen omtrent aanleg van een dam langs den Voorsterweg, vanaf de Hoven tot bij het Station Voorst. Overeen gekomen werd dat Brummen het gedeelte vanaf den Tondenschen weg tot station Voorst zou ophoogen en Zutphen het overige deel, terwijl Zutphen ook zoo noodig maatregelen zou treffen om een overloopen of doorbreken der Voorsterkleidijk bij de steenfabriek het Hoendernest te voorkomen. Vanwege de gemeente Zutphen werd direct daarop begonnen met het aan leggen van den dam tusschen het oude tolhuis en de 97 Hoven. Op Zaterdagmiddag en Zondag werd er den geheelen dag gewerkt met het geheele vaste personeel, 15 losse grondwerkers en een 20-tal werkloozen. In den nacht van 2 op 3 Januari begon de Voorster kleidijk reeds over een grooten afstand over te loopen. Deze dijk ligt met het laagste gedeelte op zoodanig peil, dat het bij een stand te Zutphen van ongeveer 8.20 plus N.A.P. begint over te loopen. Op 3 Januari namiddags verzocht de heer Me ij es hulp om het water bij de steenfabriek te keeren aan gezien ook hier de Voorsterkleidijk reeds begon over te loopen en wilde men het water aan den Voorsterweg kunnen keeren, dan moest dit overloopen voorkomen worden. In den nacht van 3 op 4 Januari kwam het water vóór de dammen aan den Voorsterweg te staan en bleef wassen tot den volgenden nacht. Toen bleek de polder volgeloopen. Dit volloopen geschiedde veel langzamer dan in 1920. Op Maandag 4 Januari was de waterstand te Zutphen 8.72 -f- N.A.P.ook dezen dag werd nog steeds voortgegaan met het ophoogen en versterken der dammen en dijken. Vooral de dijk bij de steenfabriek was slecht en hier werd den heelen dag gewerkt met meer dan 20 grondwerkers; een gedeelte werd met planken en zandzakken versterkt. Verder werd ten noorden van het Geldersch hoofd waar de dijk reeds een dag had geloopen nog weer over ongeveer 800 M. lengte een dam gezet. Op Dinsdag 5 Januari bereikte het water zijn hoogsten stand n.l. 8.82 M. N.A.P., dus nog belangrijk boven den hoogsten stand van 1920. Toen des morgens de

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 50