90 12. de stuw in de Berkel bij de Nieuwstad en de Berkel-o verwelving; 13. de stuw of keersluis in den mond der oude haven achter de hoogere burgerschool 14. de afsluiting van twee duikers in de Onderlaatsche laak en één in de Vierakkersche laak in den Buitensingel en den Emmerikschen Weg; 15. de schotbalken in den Emperduiker; 16. de stuw in de spoorgracht bij den Deventerweg; 17. de aanvoerduiker in de rechter zomerkade van de Berkel, boven de Pallandtbrug, dienende tot het onder water zetten van een gedeelte van de weide „de groote Koppelen" en de afvoerduiker van de weide door een greppel in verbinding met de Polbeek. Met de daarvoor beschikbare gelden werden deze wei ken zoo goed mogelijk onderhouden. De sluis op den Marsch in de Hel werd van een nieuwe hardsteenen schuifgeleiding voorzien. De waterkeerende duiker in de kade langs den Beugelwaard bij de schietbaan op den Marsch is ver nieuwd en bestaat thans uit betonbuizen, gemetseld hoofdje en ijzeren schuif. Voor deze beide werken werd een crediet verleend groot f 485. Rivieren, Kanalen, Vaarten, Grachten, Havens en andere werken. De IJsselstanden werden dagelijks opgenomen aan de Rijkspeilschaal aan de IJsselkade en zijn op den hierbijgaanden staat vermeld, waaruit blijkt dat ge- 91 durende 113 dagen het water beneden den middelbaren rivierstand (19111920) van 4.42 M. -j- N.A.P. bleef. De hoogste stand werd waargenomen op 5 Januari en bedroeg 8 82 M. -f- N.A.P. Deze zeer hooge waterstand bracht veel ongerief voor de gemeente mede. De öraaf-Ottosingel moest geheel worden afgedamd, terwijl op verschillende punten grootere of kleinere waterkeeringen moesten worden gemaakt. Het geheele Deventerweg-kwartieren terrein Wensinck, de wijk bij den Emmerikschen Weg en Buitensingel en die bij de gasfabriek waren eenige dagen geheel geïnnundeerd. Met vaartuigen en door middel van vonders werd de communicatie in deze wijken zoo goed mogelijk onderhouden. Aan bemaling, afdammingswerken, het maken van vonders enz. werd voor deze hoogwaterperiode een bedrag uitgegeven van f 13.821.88. De laagste stand werd waargenomen op 9 October en bedroeg 3 03 M. N.A.P. De binnengracht moest 5 maal worden afgesloten, waarbij de pompinrichting, staande in den tuin van het gymnasium tot bemaling van de Binnengracht 68 dagen dienst moest doen. De Noorderhaven werd gedeeltelijk uitgediept door de Fa. Prins van Wijngaarden; de kosten werden uit den onderhoudspost bestreden. Overigens werden de grachten in en om de stad naar behooren schoongehouden.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 47