66 terwijl in de Moesmate een nieuwe rastering werd gemaakt van betonpalen. Deze betonpalen en de betonnen perceelpalen worden op regendagen in de loods gemaakt door het vaste personeel. Het ligt in de bedoeling op deze wijze geleidelijk alle houten palen door betonnen te vervangen, daar deze laatsten op den duur het goedkoopste zullen blijken met het oog op het geringe onderhoud dezer afrasteringen. De duikers in de landerijen werden goed onder houden en enkele vernieuwd. De landwegen eischten door het natte zomerweer veel onderhoud. De kolken eischten minder zorg dan in 1925, daar de ljsselstand over het algemeen vrij hoog was. De hooilanden werden bemest met 52700 K.O. superfosfaat, 36900 K.O. Thomasslakkemeel, 6600 K.O. 40 kalizout en 7050 K.O. chilisalpeter. De verpachte weilanden werden volgens de voor waarden voor de helft bemest. Uitgestrooid werd hierop in totaal 73500 K.G. superfosfaat, 38100 K.O. Thomasslakkenmeel, 4400 K G. 40 kalizout. De pachters betalen voor deze bemesting f 7 per H.A., terwijl de gemeente f 3.50 bijdraagt. Het nuttige der fosforzuurbemesting op de weilanden wordt door de pachters zelf meer en meer ingezien en meerderen beginnen reeds zelf nog extra slakkenmeel of super fosfaat in hun weiland uit te strooien. 67 Verslag betreffende de verbetering van enkele perceelen en den aanleg van bouwland tot weiland op den Marsch en Helbergen. In 1925 werden lage gedeelten der Oroote Rijswaard en Landdrosterwaard opgehoogd met grond van de aanliggende hoogten. In het voorjaar van 1926 werden deze stukken na bekalking en bemesting flink met de vleugelegge bewerkt en daarna ingezaaid met haver, waaronder gras- en klaverzaad werd gezaaid. Een gedeelte der in de oorlogsjaren gescheurde weilanden op den Marsch werd met het oog op den verkoop van circa 18 H.A. weiland in 1922 aan de firma Spieker en Elferink weer als weiland aan gelegd. Dit bouwland was 15 Dec. 1925 uit de pacht gekomen. Ook op Helbergen werd ongeveer 3 H.A. bouwland, dat op 15 Dec. 1925 uit de pacht was gekomen weer als weiland aangelegd. Dit stuk was in 1918 als bouw land bestemd doch met het oog op te lage ligging was het niet geschikt als zoodanig. Totaal werd ongeveer 8.50 H.A. bouwland in weiland omgezet. Dit geschiedde door uitzaaiing van haver, waaronder gras- en klaverzaad werd uitgezaaid. De haver legerde door de stortregens in Juli meeren- deels en bracht daardoor minder geld op dan normaal. De grassen en klavers sloegen over het algemeen goed aan doch leden nog al onder de gelegerde haver. Tengevolge van den bouw der waterleidingskelders en filters kwam een belangrijke hoeveelheid zand

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 35