Bijlage V. 36 4. De methode om gehard vet in rundvet aan te toonen door bepaling van het joodgetal der vaste vetzuren leverde ook bij dezen dienst goede resul taten op. 5 Het aantoonen van anilinekleurstoffen in plant aardig boterkleursel bleek ons mogelijk zelfs bij een gering gehalte aan anilinekleurstof. 6. Een vergelijkend onderzoek werd ingesteld naar de bruikbaarheid van de kleine plaat methode van Frost en van de methode der kiemtelling volgens Breed voor melk en consumptie-ijs, waarbij bleek dat aan de gebruikelijke groote plaat methode in de meeste gevallen de voorkeur gegeven moet worden ondanks het nadeel van den langen duur. Met de methode van Frost verkregen wij steeds lage waarden; met die van Breed was alleen ver gelijking mogelijk bij zeer kiemrijke produkten. 7. Bij het groote aantal analysen van watermonsters was er behoefte aan een kortere methode tot be paling van het sulfaatgehalte. Met de methode van Kuhlman en Groszfeld (Z.U.N.G. 1922) werden geen juiste uitkomsten verkregen. De zeer handige chro- maatpap-methode volgens de Codex, zooals die is verbeterd door Kolthoff leverde echter uitkomsten, die voor dit doel ruimschoots nauwkeurig kunnen worden geacht. In dit verslag is eene wijziging aangebracht ten opzichte van die der vorige jaren, waardoor eene belangrijke besparing wordt verkregen van de telken- jare terugkeerende hooge drukkosten zonder daardoor Bijlage V. 37 de volledigheid van het verslag ook maar eenigszins te schaden. Tot heden werden de aan de consumptie onttrokken ondeugdelijke partijen in iedere gemeente in een tabel opgenomen, welke voor dit verslag een groot aantal bladzijden druks zou vereischen. Deze opsomming van ondeugdelijke partijen zal voortaan in geschreven staat en tegelijk met het jaar verslag aan iedere gemeente afzonderlijk worden toe gezonden, zoodat toch daaruit aan elk gemeente-bestuur kan blijken, welke partijen gedurende het verslagjaar in hunne gemeente aan de consumptie zijn onttrokken. Een vergelijking ten opzichte van de gemeenten onderling kan ten allen tijde plaats hebben aan de hand van tabel 1, welke zeer overzichtelijk alle gegevens daaromtrent verschaft. De Directeur van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Zutphen H. W. DE KRUIJFF.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 276