5"< Bijlage V. 34 Een monster Eau de Cologne op de markt gekocht, bevatte slechts 2 alcohol. 1980 verloode Iepels werden afgekeurd. De onder zochte theezeefjes, gaasjes, etenstampers, enz. bleken geen of zeer geringe hoeveelheden lood te bevatten. De verkoop van kalk-, koelhuis- of op andere wijze geconserveerde eieren als versche eieren vindt in den tijd, dat de versche eieren duur zijn, zeer veel plaats. Een z.g boertje, dat kalkeieren als versche eieren aan de huizen verkocht, werd betrapt en door den kanton rechter veroordeeld tot f 100.— of 100 dagen hechtenis. In het begin van de z.g. „nieuwe" haring-tijd wordt door straatventers dikwijls haring uitgevent, die door hen als nieuwe haring wordt aangeboden, terwijl het in werkelijkheid visch van het vorige seizoen, dus oude haring is. De winst die daarbij door hen gemaakt wordt bedraagt soms 400 Tegen een venter, die deze practijk uitoefende, werd proces-verbaal opgemaakt. De kantonrechter veroordeelde hem tot f 30.boete of 30 dagen hechtenis. Onderzoekingen op verzoek van Gemeente besturen, Instellingen, enz. Op verzoek van gemeentebesturen, instellingen, politie, fabrikanten, winkeliers en particulieren werden 179 monsters onderzocht, v.n. omvattende melk, brood en andere levensmiddelen, water, verfstoffen en diverse grondstoffen voor de bereiding van waren. Voor deze onderzoekingen moeten volgens een door de Centrum-gemeente vastgesteld tarief vergoeding Bijlage V. 35 betaald worden. Slechts in die gevallen, waarbij het onderzoek een „waar" in den zin der Warenwet be treft en van meer algemeen belang geacht kan worden, had het onderzoek gratis plaats. Door dezen dienst werd in vele gevallen op aan vraag zoo veel mogelijk voorlichting verstrekt. Op verzoek van de Gemeente Zutphen werd regel matig een onderzoek ingesteld naar het calorisch effect van het gas geleverd door de Gemeentelijke gasfabriek te Zutphen. Controle onderzoekingen. hieronder vallen de onderzoekingen in het labora torium verricht ter verkrijging van meerdere kennis in zake de samenstelling en eigenschappen van waren en de methoden van onderzoek der waren. 1. Nagegaan werd, of de bepaling van „ruw zand" in specerijen (v.n. peper) niet kon worden vervangen door de eenvoudige methode 5 gram specerij in een buis met tetrachloorkool- stof te centrifugeeren en het verkregen sediment te wegen. De verkregen resultaten waren gunstig. 2. Het voorschrift van Katz voor de bepaling van den ouderdom van brood, zooals dat gewijzigd is door van Raalte, werd getoetst aan een aantal brood monsters, waarbij wij tot resultaten kwamen, overeen stemmende met die in de litteratuur beschreven. 3. Onderzoekingen werden verricht omtrent het zwavelen en talken van gort.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 275