Bijlage V. 18 dat brood werd verkocht onder de aanduiding „melk- brood", zonder dat daarop het vereischte merk M.B. was aangebracht. Bij onderzoek bleek het brood in beide gevallen waterbrood te zijn. Het blijkt dus wel noodig te zijn, dat ieder, die melkbrood koopt, goed nagaat of de brooden wel van het merk M.B. zijn voorzien. 1 monster boterbrood bleek met margarine bereid te zijn. Toen de bakker er op gewezen werd, dat hij onder den naam boterbrood slechts met boter bereid brood mocht verkoopen, heeft hij de bereiding er van gestaakt. Melkbrood, bereid met z.g. „milcana", in plaats van melk of volle melkpoeder, bleek in vele gevallen niet aan de gestelde eischen van melkbrood te voldoen. Bijzonder vuile bakkerijen werden niet meer aan getroffen, hoewel in enkele de zindelijkheid nog veel te wenschen overliet. In de nu nog voorkomende gevallen is het niet gemakkelijk verbeteringen aan te brengen omdat de betrokken bakkers zelf vuil en slordig van aanleg zijn. Ten opzichte van hen zullen, indien door waarschuwing niet de gewenschte ver betering verkregen wordt, strengere maatregelen ge nomen worden om aan dien ongewenschten toestand een einde te maken. In de verschillende bakkerijen werd het aldaar voor die bedrijven gebruikte water nagegaan en dikwijls zeer slecht bevonden. Na aanschrijving werd de pomp afgebroken en overgegaan tot aansluiting bij de waterleiding of er werd een nieuwe put geslagen. Eén bakker wenschte geen verbetering aan te brengen, Bijlage V. 19 zoodat overgegaan moest worden tot het opmaken van een proces-verbaal, waarop een veroordeeling door den Kantonrechter volgde. Eenige malen moest gewaarschuwd worden tegen het vervoeren van brood, dat niet voldoende was beveiligd tegen stof, vuil en insecten. Meerdere malen werd nog geconstateerd, dat de bakkerijen gebruikt werden als keuken, waschlokaa! of woonvertrek. De bakkers hebben nu bericht ont vangen, dat bij het constateeren van dergelijke over tredingen proces-verbaal zal worden opgemaakt. 34 monsters genomen van grondstoffen voor de bakkerij werden onderzocht, met het resultaat, dat afgekeurd werden en voor menschelijk voedsel ongeschikt gemaakt: 35 K.G. mijtige zemelen, 120 zak muffe rogge, 13 zak muffe gebroken rogge, 15 K.G. bedorven eigeel, 60 K.G. ranzige beschuitgelei, 2 partijtjes be dorven citroenrasp en 1 partijtje mijtige z.g. moscovine. Aan 3 leveranciers van deze waren werd een schriftelijke waarschuwing gegeven De keurmeesters keurden bij hun bezoeken aan de bakkerijen af: 10 K.G. koekdeeg, 550 K.G. kropmeel, 15 H.L. tarwe, 900 K.G. grint, 157.5 K.G. tarwebloem', 106 K.G. roggebrood, 5 K.G. sucade, 50 K.G. rogge bloem, 5 K.G. maisschaafsel, 89 K.G. zemelen, 50 K.G. gemengd meel. Cacao en chocolade. Dit jaar werden meerdere partijen cacaopoeder aan getroffen, waarschijnlijk van dezelfde fabriek afkomstig,

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 267