Bijlage V. 4 worden. In 't algemeen zullen deze artikelen in gesloten uitstalkasten of vitrines bewaard moeten worden, zooals reeds in vele goed ingerichte winkels plaats vindt. In 1927 zal hierop bijzonder de aandacht gevestigd worden en getracht worden algemeene verbetering te krijgen. Door het eten van dergelijke waren, die op de toon bank zijn uitgestald en daardoor zijn blootgesteld aan verontreiniging door publiek en personeel, (hoesten, enz.) is kans op besmetting zeer zeker aanwezig. Al moge die door enkelen gering worden geacht, bij eenig nadenken zal men toch zeer zeker een dergelijk uitstallen ontoelaatbaar moeten vinden. Ook het verpakken van bonbons, enz. als huis industrie valt onder genoemd Kon. besluit. Om hierin spoedig verbetering te brengen, moet de medewerking der fabrikanten worden verkregen, hetgeen echter nog niet is mogen gelukken. Het valt steeds meer op, dat nu de mogelijkheid van vervalsching geringer geworden is, getracht wordt door het afleveren van minder gewicht of volume bijzonder voordeel te verkrijgen. Dit geldt v.n. voor enkele verpakte artikelen en vooral voor de flesschen. Toe te juichen valt het daarom, dat de Vereeniging van Ned. Wijnhandelaars het initiatief heeft genomen maat houdende flesschen in den handel te brengen die750c,M3. d.i. 3/4 liter inhouden en gemerkt zijn N W j waar door paal en perk gesteld wordt aan het steeds toe- Bijlage V. 5 nemende euvel, dat de flesch zonder gegarandeerde inhoud steeds kleiner werd. Het publiek zou kunnen medewerken, door slechts verpakte artikelen te koopen, waarop de netto inhoud aangegeven staat; meer afdoende zouden natuurlijk wettelijke bepalingen werken, zooals er in het buitenland reeds jaren lang van kracht zijn. Zeer te betreuren valt het, dat Art. 6 sub 2 van de Warenwet, waardoor aan Burgemeester en Wet houders de bevoegdheid werd gegeven de namen van de overtreders en het vonnis van den strafrechter bekend te maken, tengevolge van de toepassing van het nieuwe Art. 74 van het Wetboek van Strafvordering vrijwel krachteloos is geworden, want de meeste straf zaken, door dezen dienst aangebracht, worden ingevolge dit artikel z.g. „geschikt", d.w.z. dat door het betalen van een geldsom de strafvervolging wordt voorkomen. Publicatie van deze z.g. schikkingen is niet toegestaan, en waar nu de algemeene ervaring is, dat publicatie van de vonnissen op de overtreders meer indruk maakt dan de opgelegde boete, kan het niet anders dan betreurd worden, dat zoo ruim gebruik gemaakt wordt van het z.g. „schikkingsrecht". Verrichte onderzoekingen en keuringen. Evenals vorige jaren werden alle fabrieken, winkels, verkoopplaatsen, pakhuizen, enz. van waren, die onder toezicht van dezen dienst vallen, een of meermalen bezocht. Tabel 1 geeft een overzicht van de bezoeken voor elke gemeente afzonderlijk.

Jaarverslagen gemeente Zutphen (1851-1945) | 1926 | | pagina 260